KÖTÜ RÜYALAR GÖRÜYORUM ŞEYTANDAN MIDIR?

KÖTÜ RÜYALAR GÖRÜYORUM ŞEYTANDAN MIDIR?

KÖTÜ RÜYALAR GÖRÜYORUM, ŞEYTANDAN MIDIR?

Soru: Hocam selamun aleyküm 2 sualim olucak size: 1 ) uyumak için yattığım zaman uyumadan önce yapılacak duaları okumadan zikir çekmeden yattığım zaman kabus görebiliyorum her zaman olmuyor da ama zikir abdestle yattığım zaman çok güzel oluyor kabus olmuyor bunun nedeni kabusun şeytan tarafından olmasımıdır. 2 ) kötü rüyalar gördüğümüz zaman nasıl yorumlamamız lazım saygılar vesselam

Cevap: Ve aleyküm selam

Kötü rüyalar şeytan tarafındandır. Abdest ve zikirle yatmak, zırh giyinmek ve manevi olarak korunmak anlamına geldiği için tasallut edemez.
 
Nadiren de olsa bu tür rüyalar görürseniz, hiç yorumlamayacak, kimseye anlatmayacak ve unutacaksınız.
 
Muhammed aleyhisselam'ın buyruğuyla, solunuza dönün, Euzü besmele çekin ve üç ez tükürün...
 
Rasulullah (sallallahu aleyhi ve sellem) şöyle buyurdu:
 
“İyi rüya Allah’tandır. Bu sebeple biriniz sevdiği bir rüya gördüğünde Allah’a hamdetsin ve onu sadece sevdiği kimselere anlatsın! Biriniz hoşlanmadığı bir rüya gördüğünde ise soluna üç defa tükürsün ve şerrinden Allah’a sığınsın, onu hiç kimseye de anlatmasın! Artık o kötü rüya ona zarar veremez.” (Darimi 2148)
 
Ebu Hureyre (radiyallahu anh) şöyle dedi: Rasulullah (sallallahu aleyhi ve sellem) şöyle buyurdu:
 
“…Rü’ya üç kısımdır:
1) Allah’tan bir müjde olan salih rüya, 2)
Şeytanın üzüntü vermesinden ibaret olan rüya, 3)
Kişinin kendi kendine içinden geçirdiği düşüncelerden oluşan rüyadır. Biriniz uykusu içinde hoşlanmadığı bir şey görürse hemen kalksın namaz kılsın ve onu kimseye söylemesin!” (Ebu Davud 5019)