KULLARDAN YARDIM İSTEMEK ŞİRK Mİ?

KULLARDAN YARDIM İSTEMEK ŞİRK Mİ?

KULLARDAN YARDIM İSTEMEK ŞİRK Mİ?

Soru: Hocam selamun aleyküm. Bir soru sorucaktım. Abdülkadir Geylani hz. insanlara minnet kapısını kapatana Hakk'ın minnet kapısı açılır buyuruyor. Bu söz insanlardan bir şey istememeyi mi anlatıyor?

Cevap: Ve aleyküm selam

Her insan her insandan bir şeyler ister. Allah insanları birbirine muhtaç yaratmıştır ve yalnızlık Allah'a mahsustur.
Çocuk sahibi olmak isteyen bir erkek, helal süt emmiş, namuslu bir bayana muhtaçtır ve evlilik için gidip onu babasından istemek zorundadır.
 
Bozulan klimanı sen tamir edemez ve ustasından yardım istersin, bu doğaldır.
Evindeki şalterler yandı ve sen de bir doktorsun. Elektrikçiden yardım istemeyip sabaha kadar Allah'a dua etsen, şalterlerin düzelir mi, yoksa kafadaki şalterleride mi yakarsın?
 
Burada Geylâni hazretlerinin değindiği mesele, sorunları çözenin Allah olduğunu unutup sadece kullara bel bağlamak ve onlardan medet ummaktır. Halbuki kullar, sorunun çözülmesinde sadece vesiledirler...
 
Konuya delil olarak İmam Zehebi'den bir nakil yapmakla yetinelim:
 
"İmam-ı Taberani Hazretleri ile İbnü'l Mukri Hazretleri Medine'de iken çok açlık çekerler ve yatsı namazından sonra Ravza-i Şerife gidip, ‘Ya Resulallah, biz acıktık!’ derler. Biraz sonra seyyidlerden biri gelerek, ‘Rüyada dedem Resulullah aleyhisselatü vesselam'ı gördüm, bu yiyecekleri size vermemi emir buyurdu’ der.” (İmam-ı Zehebi - Siyer'u Alemi'n Nübela)
 
"Allah size, mutlaka emanetleri ehli olanlara vermenizi ve insanlar arasında hükmettiğiniz zaman adaletle hükmetmenizi emreder..." (Nisâ 58)