KÜS DURDUĞUM ARKADAŞIMA MESAJ ATTIM. VEBALDEN KURTULDUM MU?

KÜS DURDUĞUM ARKADAŞIMA MESAJ ATTIM. VEBALDEN KURTULDUM MU?

KÜS DURDUĞUM ARKADAŞIMA MESAJ ATTIM. VEBALDEN KURTULDUM MU?

Soru: Hocam Selamun aleyküm.. Benim çocukluğumdan beri tanıdığım dostum kardeşim gördüğüm birisi var. Bundan 3-4 ay önce bazı dediği sözler yüzünden ben bu kişiyle konuşmama kararı aldım. Aynı şeyleri o da demişki benimle daha sonra hiç konuşmadı . Şeytanın aklına uydum ve geçmişte yaptığı bütün iyilikleri bi anda unutup dediği sözleri gözümde büyüttüm ve biraz atıştık . Anlayacağınız 3 aydır konuşmuyoruz . Bi kaç video izledikten sonra bunun büyük günah olduğunu öğrendim ve bu kişiye sosyal medya üzerinden bi mesaj attım . Ancak bana cevap vermedi 2 gün geçti . Mesajı görmeme ihtimali yok internette aktif . Benim üzerimden vebali kalktı mı ?

Cevap: Ve aleyküm selam
 
Küslüğü bitirmek ve gönül almak için ilk adımı atan kişi bütün sevapları kazanır ve bu dargın durmanın büyük vebalinden kurtulmuş olur.
 
Enes radıyallahu anh’den rivayet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:
 
“Birbirinizle ilginizi kesmeyiniz, sırt dönmeyiniz, kin tutmayınız, ve hased etmeyiniz. Ey Allah’ın kulları, kardeş olunuz.  Bir Müslümanın, din kardeşini üç günden fazla terkedip küs durması helâl değildir.” (Buhârî, Edeb 57, 58, 62; Müslim, Birr 23, 24, 28, 30-32.)
 
Bir başka hadiste:
 
“Bir müslümanın, din kardeşini üç gün üç geceden fazla terkedip küs durması helal değildir: İki müslüman karşılaşırlar, biri bir tarafa öteki öbür tarafa döner. Halbuki o ikisinin en iyisi önce selâm verendir.” (Buhârî, Edeb 62, İsti’zân 9; Müslim, Birr 23, 25, 26.)
 
Sahâbî Ebû Hırâş Hadred İbni Ebû Hadred el-Eslemî (es-Sülemî de denir), radıyallahu anh, Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem’i şöyle buyururken işittiğini söylemiştir:
 
“Kim, din kardeşini bir yıl terkedip küs durursa, onun kanını dökmüş gibi günaha girer.” (Ebû Dâvûd, Edeb 47)
 
Ebû Hüreyre radıyallahu anh’den rivayet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:
 
“Bir mü’minin, din kardeşini üç günden fazla terkedip küs durması helal değildir. Üç gün geçmişse, onunla karşılaşıp selam versin. Eğer selâmını alırsa, her ikisi de sevapta ortak olurlar. Yok eğer selamını almazsa, almayan günaha girmiş olur. Selâm veren ise küs durmaktan çıkmış olur.” (Ebû Dâvûd, Edeb 47)
 
Konu hakkındaki sohbetim: