LOKANTADA CANLI BALIĞI YEMEK CAİZ MİDİR?

LOKANTADA CANLI BALIĞI YEMEK CAİZ MİDİR?

LOKANTADA CANLI BALIĞI YEMEK CAİZ MİDİR?

Soru: Hocam selamün aleykum. Hocam lokantalarda canlı balığı havuzdan çıkarıp servis ediyorlar caizmi? Balık kendi haline ölüp sonra yenir diye duydum. Birde bizim cami de güzel bir tesbih vardi hoşuma gitti aldım. Yerinede 3 adet tesbih koydum. Aldığım tesbihi cebimde zikirde kullanıyorum. Günah olurmu hak yemiş olurmuyum? Allah sizi başımızdan eksik etmesin Selamun aleykum.

Cevap: Ve aleyküm selam

Lokantada servis edilen canlı balığın ölmesini beklemeye lüzum yoktur. Ya sudan çıkarılır, yahut kesilerek öldürülür.

İslam dini, öldürme işlemi tatbik edilirken, ister insan, ister hayvan olsun en güzel (kolay, hızlı ve en az acı hissettirmeye gayret edecek) meşru şekilde uygulanmasını emir buyurmaktadır.

Şeddâd bin Evs (radıyallâhu anh)'den rivayet edildiğine göre; Resûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem) şöyle buyurmuştur:

"Allah (Azze ve Celle), şüphesiz her şey hakkında ihsanı (iyi ve yumuşak davranmayı) emretmiştir. Bu itibarla siz (kısas veya had olarak bir kimseyi) öldüreceğiniz zaman öldürmeyi güzel (maktule en kolay biçimde) yapınız, (hayvan) Boğazlayacağınız zaman da boğazlamayı güzel yapınız. Biriniz (hayvanı boğazlayacağı) bıçağını keskinleştirsin ve boğazladığı hayvanı rahat ettirsin." (İbn Mâce, Zebâih, Bab 3, Hadis no: 3170)

2. Caminin malı, vakıf malı demektir. Aldığınız tesbihin yerine 10 tesbihte koysanız vebalden kurtulamazsınız. Tesbihi camiye iade ediniz.