NEDEN EN SON PEYGAMBER MUHAMMED? (ALEYHİSSELAM)

NEDEN EN SON PEYGAMBER MUHAMMED? (ALEYHİSSELAM)

NEDEN EN SON PEYGAMBER MUHAMMED? (ALEYHİSSELAM)

Deist:
Fikirlerinizin çoğuna katılmasam da sohbetlerinizi izliyorum Kerem bey. Tarzınızda bağımlılık yapan birşey var. Bir çelişkinizi yakaladım. (En sonunda birine yakalanacağımı biliyordum!) Diyorsunuz ki, peygamberlerin en üstünü muhammed. (Kızmaya başlıyorum!) Madem en üstünü o, peki neden Allah en son onu gönderdi?
 
Cevap:
Benim ismimi yazarken büyük harfle başlamışsınız, ama benden çok daha hayırlı olan Efendimin (aleyhisselam) ismini yazarken küçük harfle başlamışsınız. Eğer bunu kasıtlı olarak yaptıysanız beni çok üzdünüz. Kırılmış bir kalple de olsa hidayetiniz için dua edicem.
 
Sorunuza gelince;
 
1) Bu Allah'ın takdiridir. Sıralamayı O belirler.
Bu soru yersizdir. Bu mantıkla, 'Neden kıyamete yakın geri gelecek olan tek Peygamber İsa aleyhisselam?' diye de sorulabilir. Çünkü Allah'ın öldürmeyip göğe çektiği tek Peygamber İsa Nebî'dir.
O Allah, 'Zekeriya aleyhisselamın Yahudiler tarafından testereyle bölünmesine neden izin verdi?' diye sormaya hakkımız var mı?
'Yahya nebînin kafasının kesilmesine neden müsade etti de, teyze çocuğu olan İsa Mesih'in öldürülmesine izin vermedi ve ikinci kat semaya yükseltti?' sorusunun cevabı da, 'öyle istediği için'dir.
 
Biz kullar, Allah'ın seçimlerini sorgulamak için dünyaya gönderilmedik.
Kayıtsız ve şartsız her emrine itaat etmek için gönderildik.
 
Yaratıcının seçimlerine, mantık yürüterek ilk karşı çıkan İblis olmuştur ve hali ortadadır;
"Allah buyurdu: Ben sana emretmişken seni secde etmekten alıkoyan nedir? (İblis): Ben ondan daha üstünüm.
Çünkü beni ateşten yarattın, onu çamurdan yarattın, dedi." (A'raf 12) (Şeytan, burda mantık yürütüyor ve Allah'ın yarattığı ateş ve toprak elementlerini, O'ndan daha iyi bildiğini iddia etmiş oluyor.)
 
2) Adem nebî, insanlığın ilkokul dönemidir.
Nuh aleyhisselam'dan Musa'ya kadar olan dönem, insanlığın ortaokul dönemidir.
Musa Nebî'den Efendimize varıncaya kadar ki dönem, lise dönemidir.
Efendimizden kıyamete kadar ki dönem ise, insanlığın üniversite dönemidir.
Bizim Peygamberimiz, insanlığın üniversite döneminde vazifelendirilmiştir.
 
Başka bir örnekle yakınlaştırayım;
 
Bir futbol takımı final maçında kupayı kazandığında, kupa kaldırma seremonisine en son kaptan çıkar.
Övgüler ve selam üstüne olsun! Son Peygamber Muhammed aleyhisselam, bütün Peygamberlerin takım kaptanıdır.
Makâm-ı Mahmud kupası O'nun ellerindedir. Yüce Allah, o nurdan elleri öpmeyi bu dervişe de nasib etsin!
 
"Kıyâmet gününde Ademoğlunun efendisi ben olacağım; ama bununla övünmüyorum. Elimde livâü'l-hamd (hamd sancağı) bulunacak; bununla da iftihar etmiyorum. Hz. Adem de aralarında olmak üzere bütün peygamberler sancağımın altında toplanacak. Öldükten sonra ilk diriltilecek kimse ben olacağım; bununla da böbürlenmiyorum. Kıyamet günü ilk şefaat edecek ve şefaati ilk kabul edilecek ben olacağım; bununla da övünmüyorum. Cennete ilk defa ben gireceğim. Bununla da övünmüyorum." (Tirmizî, İbni Mace, Müsned)
 
İbn Mesud (r.a) şöyle rivayet etmiştir: “Allah Teâlâ kullarının kalplerine baktı. Onların arasında en hayırlı kalp olarak Muhammed’in(s.a.s) kalbini gördü. O’nu kendisi için seçti ve peygamber olarak gönderdi. Muhammed’in kalbinden sonra kullarının kalplerine baktı. Kulları arasında ashabının kalplerini en hayırlı kalpler olarak gördü. Ve dini için savaşan kimseler olarak onları nebisine vezir kıldı. Müslümanların güzel gördükleri Allah (c.c) katında da güzeldir.
Onların kötü gördükleri Allah katında da kötüdür.” Kaynak: Ahmed b. Hanbel, Müsned, I, 379; Hâkim, el-Müstedrek, 3,78. kerem önder fetvalar