NEDEN ÖNCE SÜNNETİ SONRA FARZI KILIYORUZ YA SÜNNETTEN SONRA ÖLÜRSEK?

NEDEN ÖNCE SÜNNETİ SONRA FARZI KILIYORUZ YA SÜNNETTEN SONRA ÖLÜRSEK?

NEDEN ÖNCE SÜNNETİ SONRA FARZI KILIYORUZ? YA SÜNNETTEN SONRA ÖLÜRSEK?

Soru: Selamun aleykum hocam. Hocam geçen gün namazda iken aklıma geldi öğle ezanı okundu ve ben 1 saat sonra namaza durdum ve öğlen namazının ilk sünnetini kıldım kıldıktan sonrada vefat ettim. Burdan şu geliyor aklıma öncelik farz olmalı neden ben önce nafile ibadet yapıyorum? Aydınlatırsanız sevinirim hocam. Allaha emanet olun

Cevap: Ve aleyküm selam

"Benim (nasıl namaz kıldığımı) gördüğünüz gibi, siz de öylece namaz kılınız." (Buhârî, Ezân 18)
 
İslam dininde, ibadet şekilleri ve miktarları, uygulamalı olarak Muhammed aleyhisselam tarafından insanlara gösterilmiştir. Biz müslümanlar, her ibadetimizi, Kur'an'ın deyimiyle 'güzel bir örnek' olan Muhammed aleyhisselam'ın yaptığı gibi yapmak zorundayız.
 
Bu ana kaideye göre, Allah'ın Peygamberi, öğle namazına başlarken 4 rekat ilk sünnet kıldıysa ve farzı sonra kıldıysa, biz de aynısını yaparız.
Zira, hiçkimse Kur'an'ı ve Allah'ın muradını, son Peygamber kadar yakinen bilemeyecektir.
 
İkinci olarak, öğlenin ilk sünnetini kılıp ölseydiniz, farzını da kılmış sayılırdınız. Zira, yaşıyor olsaydınız, her zaman yaptığınız gibi muhakkak farzı da kılacaktınız.
 
Bir diğer konu da, bu sorunun namazda aklınıza gelmesi ki, bu direk şeytandandır, vesvesedir. Asla, şeytanla istişare yapmamanızı tavsiye ederim.
 
"Andolsun, Allah’ın Resûlünde sizin için; Allah’a ve ahiret gününe kavuşmayı uman, Allah’ı çok zikreden kimseler için güzel bir örnek vardır." (Ahzap 21)