ORUÇ KAZA VE KEFFARETİMİ ÖDEMEMDE BANA YOL GÖSTERİN?

ORUÇ KAZA VE KEFFARETİMİ ÖDEMEMDE BANA YOL GÖSTERİN?

ORUÇ KAZA VE KEFFARETİMİ ÖDEMEMDE BANA YOL GÖSTERİN?

Soru: Hocam selamun aleykum ben 2001 doğumlu ergenliğe girdigimi 2012 yılında yani 11 yaşında hesaplıyorum. Ben bu zamana kadar 11 yaşından hesaplar isek 6 ramazan gördüm buda 6.30=180 gün eder . Ben ramazan aylarında yani gördüğüm 6 ramazanda toplasan 20 gün oruç tutmuşumdur . Ben bu 6 ramazanda 180 günün sahuruna kalkmışımdır lakin neredeyse 160 gününü ya yemek yiyerek bozmusumdur, ya porno filmi izleyerek istimna yaparak bozmuşum dur yahut oruca hic niyet etmeyip tutmamişsimdir (Bu yılın ramazan ayı da dahil tutamadığım oruca). Ben simdi bu oruca başlayıp bozdugum ve tutamadığım oruçları tutmak istiyorum nasıl tutacağım. Bir yerde şöyle bir şey görmüştüm bir çok kefareti olan kişi (ornegin ben) 2 ay üst üste oruç tutar ve 1 gün de güne gün kaza edip toplamda 61 gün oruç tutarsa tüm oruç kazaları kefaletleri silinir diye bir video izlemiştim bu doğru mudur?? Eğer doğru ise 60 gün ve +1 günün niyetlerini nasıl etmeliyim? Hocam ben ergenliğe kaç yaşında girdiğimi bilmediğim için bu oruç kefaretini kaç yaşından almalıyım 7 yaşından itibaren mi alayim yoksa 12 yaşından itibaren mi alayim (ornek vericek olursam benim arkadaşımın bir yeğeni var küçücük yasta ergenliğe girmiş 9 yaşındaydı galiba)? Allahın huzuruna çıktığımızda borçlu çıkmak istemiyorum fazla tutayım az tutmak istemiyorum hocam. Hocam ben bu 60 gün +1 olursa bu kefareti kisin yapsam olur mu? Hocam sualimi iyi okuyarak cevap verin lutfen benim için önemli hocam bu sualin cevabını aldıktan sonra daha soru soracagim selametle kalın hocam şimdiden allah razi olsun.

Cevap: Ve aleyküm selam
 
Ergenlik yaşınızı hatırlamıyorsanız, ihtiyaten 12 yaşından itibaren hesaplamaya başlayın.
 
Tüm bilerek ve kasten bozduğunuz oruçlar için tek keffaret tutmanız yeterlidir. Bu ceza 60 gündür ve peşi peşine tutulmak zorundadır.
 
Kış aylarında araya tutamayacağınız bir günün girmeyeceği bir zamanda başlamanız işi kolaylaştıracaktır. 60 günlük keffaret cezanız bitince de artık güne gün borçlarınızı ödemeye başlayın.
 
Tavsiyem, keffaret bitince kaza borçlarınızı hemen o sene değil, bir sonraki sene kış aylarında kapatmaya başlayın.
En kolay ve en garanti yöntem budur.