Payitaht Abdülhamid Notları

Payitaht  Abdülhamid Notları

Payitaht "Abdülhamid" Notları

  - "Mağrur olma Padişahım! Senden büyük Allah var..." sözünü kendi saray hizmetlilerine söyletecek bir kral gelmemiştir. İşittiği andaki duraksaması çok manidardı.

- "İngilizler Hindistan'da cami yaptırmış" propagandasının yapıldığı gazete paçavrasında, ayakkabıyla namaz kılan adamların bulunduğu resme karşı verdiği tepki çok yerindeydi. Paçavra derken aklıma direk Cumhuriyet gazetesi geldi nedense?

- "Merak etmeyin Mahmut paşa, sizi evinizde izletmiyorum" derken, sultanın istihbarat ağının ne kadar kuvvetli olduğuna vurgu yapılması ince olmuş.
 
- Mahmut paşanın parmağına bulaşan mürekkepten hangi gazeteyi okuduğunu anlamış olması, Sultanın zeka keskinliğine iyi bir örnek...
 
- Abdülhamid, atölyesinde çalışırken duvardaki "Ya Hazreti Nuh" tablosu, marangozların pirine olan bağlılığını simgelemiş.
 
- Baş düşman, süper güç İngiltere. Bunların sarayına adam sokacak kadar gelişmiş olan bir istihbarat ağı kurmak uzun yıllar ister. Demek Sultan, 20 yıl boş boş oturmamış! - Sultan: "Rahmetli babam Abdülmecid, hanımlarını siyasete bulaştırdığı için acınacak hale düştü! Benden aynı hataları yapmamı beklemeyin!" Kadın, siyasete karışmamalı! Bakınız, Aişe anamız (r.a.) ve Cemel vakası!
 
- Sultan: "Dedem Fatih, Haçlıların dünyayı yönetmesine son verdi. Osmanlı 4 asır dünyayı yönetti. Ama o dönemler geride kaldı. Bundan sonra dünyayı tüccarlar yönetecektir. Bu yüzden bu demiryolu önemli." Abdülhamid'in bu sözleri, bugün Yahudilerin nasıl dünyayı yönettiklerinin cevabıdır aynı zamanda.
 
- Sultanın oğlu: "Annem bile babamın bütün sırlarına vakıf değildir enişte!" - Kraliçenin sarayında 100 yıllık harita çizilmiş. Planlarını 100 yıl ileriye dönük yapıyorlar. Lakin Güneydoğuyu, İstanbul'u ve Kıbrıs'ı bizden alamayacaklar. Dev uyandı zira! - Sultanın, İngiliz elçiye çaktığı tokat, tam bir Osmanlı tokadıydı vesselam...
 
- Sultan: "Ne zaman bir kadına ruhumla yaklaşsam, önünde sonunda kafasındaki hesaba kitaba tosluyorum! Fıtrattan mıdır, karakterden midir?" Paşa: "Kadın fıtratındandır sultanım... Kadın fıtratı mektebini bitiren erkek daha görmedim!"
 
- Sultan: "Eğer Müslümanlara huzur yoksa, kraliçe de rahat uyuyamayacak." Hindistan'lı kardeşlerim, Hilafet bayrağını cenk meydanında açsınlar. Halifelerinin yanlarında olduğunu bilsinler." Bütün ümmeti kucaklayan bir Halife nazarı çok iyi işlenmiş.
 
- Hintli Müslümanların, zaferden sonra Hilafet sancağını göndere çekmesini izlemek çok keyif vericiydi. - Diziyi genel olarak çok kaliteli buldum. Abdülhamid rolünü canlandıran kişinin oyunculuk kabiliyetinin diğer figürlerden çok daha iyi olduğu net olarak görülüyor.
 
- Lakin Diriliş gibi 2 saat 10 dakika yapmalarını ve uzun tutmalarının sebebini hala anlamış değilim. Yunus Emre gibi 1 saatte bitirseniz olmuyor muydu?
Zamanı doldurmak için boş boş aşk,meşk, bakışma ve kesişme sahnelerini koymak zorunda kalmazdınız...
 
10 üzerinden 8 veririm; Âlâ...

İlgili Video: