POS CİHAZI KULLANIRKEN YAPILAN ÇEKİMLERDEN KESİLEN PARALAR FAİZ MİDİR? - FAİZ AYETLERİ

POS CİHAZI KULLANIRKEN YAPILAN ÇEKİMLERDEN KESİLEN PARALAR FAİZ MİDİR? - FAİZ AYETLERİ

POS CİHAZI KULLANIRKEN YAPILAN ÇEKİMLERDEN KESİLEN PARALAR FAİZ MİDİR? - FAİZ AYETLERİ

Soru: Selamun Aleyküm hocam; İşyerleri için kredi kartıyla satış yapıldığında oluşan durumlarla alakalı sorularım olacak.
Kredi kartı için post cihazı bulundurma kanunen zorunlu bi durum. Bu post cihazlarını bankadan aldığınızda aylık belli bir limite kadar sabit bir hizmet bedelini bankaya ödeniyor. Mesela 10bin tl satışa kadar yapılan satışlarda bankanın parayı hemen ertesi gün bizim hesabımıza yatırması için 130tl gibi sabit bir ücret ödüyoruz. Daha üzerinde yaptığımız satışlar için eğer parayı ertesi gün hesabımızda istersek %2 komisyon kesiliyor. Ayrıca taksitli alışverişlerde de mesela 4 taksite bölünen bi miktar paranın tamamını ertesi gün hesabımıza istersek yine taksit sayısına göre % 3-5 gibi bir komisyon kesiliyor. Burdaki bankaya hizmet bedeli adı altında ödenen sabit 130tl ile limit aşımında veya taksitli almamız gereken ödemeyi bütün olarak almamız için kesilen komisyon paraları faiz mi oluyor? Allah'a emanet olunuz.
 
Cevap: Ve aleyküm selam
 
Evet bunlar faiz ödemesi yapmak demektir. Parayı kırdırmaktır ve helale haram katmak anlamına gelir. Elbette ki faiz almak kadar değildir ancak yine de büyük günahtır.
 
Allah, Kur'an'da bir günahı, başka hiçbir günah için söylemediği şeylerle niteliyor:
 
ŞEYTANIN ÇARPTIĞI KİMSELER:
 
"Faiz yiyenler, ancak şeytanın çarptığı kimsenin kalktığı gibi kalkarlar. Bu, onların, “Alışveriş de faiz gibidir” demelerinden dolayıdır. Oysa Allah, alışverişi helâl, faizi haram kılmıştır..." (Bakara 275)
 
ALLAH VE RESULÜNÜN BİZZAT SAVAŞ AÇTIĞI KİMSELER:
 
"Eğer böyle yapmazsanız (faizi terketmezseniz), o zaman Allah ve Resulü tarafından size savaş açılmış olduğunu bilin..." (Bakara 279)
 
Size tavsiyem, bankayla olan pos cihazı anlaşmanızın ödeme gününü 40 gün sonraya tehir etmeniz ve faiz ödemesi yapmamanızdır.