ŞAFİİ MEZHEBİNDE KAÇAK ELEKTRİK KULLANMAK HELAL MİDİR?

ŞAFİİ MEZHEBİNDE KAÇAK ELEKTRİK KULLANMAK HELAL MİDİR?

ŞAFİİ MEZHEBİNDE KAÇAK ELEKTRİK KULLANMAK HELAL MİDİR?

Soru:  Selamun aleykum. Hocam arkadaşım Ağrı'da öğretmen orada kaçak elektrik kullananlara sormuş bunun günah olduğundan haberiniz yokmu diye. Onlarda demişki biz Şafiyiz şafi mezhebinde devlet senin ihtiyacını karşılamıyorsa bunu yapmanda bir sakınca yoktur gerçekten böyle birşey var mı hocam bana pek inandırıcı gelmedi.

Cevap: Ve aleyküm selam

Bunu diyen uyanıklar, üç ayrı büyük günahı işlemiş oldular:
 
1. Hiçbir mezhepte, devlet ihtiyacını karşılamıyorsa hırsızlık helaldir diye bir hüküm yoktur. Bu yalan söylemektir ve yalan, büyük günahtır.
 
2. Bu fetvanın Şafi mezhebinde olduğunu salık verenler, İmam Şafii ve müçtehid talebelerine iftira attıkları için, yedi büyük günahtan birini işlemiş oldular.
 
3. Kaçak elektrik kullanmak, elektirik faturasını muntazaman ödeyen her bir kişinin ayrı ayrı kul hakkına girmiş olmak demektir. Kul hakkı ise, en büyük günahlardandır.
 
Ülkemizde elektrik faturası ödeyen ne kadar insan varsa, kaçak elektrik kullananların bütün sevapları bu kişiler arasında dağıtılacaktır. Sevapları bittiğinde ise, hak sahiplerinin işlediği günahlar, kul hakkına giren bu kaçakçıların defterine yüklenecektir.
 
Belli bir dönem bu büyük günahı işlemiş olan kişiler, hemen tövbe etmeli, geriye dönük aldıkları elektrik miktarını devlete ödemeli ve bu büyük vebalden bir an evvel kurtulmalıdırlar...