SINAVLARA ALLAH RIZASI İÇİN ÇALIŞIRSAM İBADET OLUR MU?

SINAVLARA ALLAH RIZASI İÇİN ÇALIŞIRSAM İBADET OLUR MU?

SINAVLARA ALLAH RIZASI İÇİN ÇALIŞIRSAM İBADET OLUR MU?

Soru: Hocam selamun aleyküm. Sayın hocam ben üniversitede okuyan bir öğrenciyim. İnşaat mühendisliği okuyorum. Ders çalışırken olsun sınavlara hazırlanırken olsun niyetim Allah rızası için ilim öğrenmek ise bu yaptığım amel nafile ibadet yerine geçer mi?

Cevap: Ve aleyküm selam

Ders çalışırken ve sınavlara hazırlanırken, kalbinizde tuttuğunuz niyetiniz Allah rızası olursa, tüm çalışmalarınız Allah yolunda cihad yerine geçer.
 
Resulullah aleyhisselatü vesselam buyurdu:
 
“Mü’minin niyeti amelinden hayırlıdır. Münafığın ameli ise niyetinden hayırlıdır. Herkes kendi niyetine göre amel işler. Mü’min, bir amel işlediğinde kalbinde bir nur uyanır.” (Câmiü’s-Sağîr, 4/3810)
 
“Ameller niyetlere göredir. Herkese ancak niyet ettiğinin karşılığı vardır. Kimin hicreti Allah ve Resûlü için ise, hicreti Allah ve Resulü içindir. Kimin de hicreti dünya malı veya nikâhlayacağı kadın için ise, hicreti onun içindir” (Buhârî, 1,50; Müslim, İmâre, 155; Riyâzu’s-Sâlihîn, 1; Câmiü’s-Sağîr, 1/1)
 
Aldığınız eğitimle bir mühendis olduğunuzda, ümmeti Muhammed'e çok faydalı işler yapabilir ve müslümanların dünya üzerindeki gelişimine katkıda bulunabilirsiniz.
 
Allah zihin açıklığı versin...