MEKSİKAYA GİDECEĞİM HRİSTİYANLARIN ET ÜRÜNLERİNİ YİYEBİLİR MİYİM?

MEKSİKAYA GİDECEĞİM HRİSTİYANLARIN ET ÜRÜNLERİNİ YİYEBİLİR MİYİM?

MEKSİKA'YA GİDECEĞİM. HRİSTİYANLARIN ET ÜRÜNLERİNİ YİYEBİLİR MİYİM?

Soru: Selamun aleyküm hocam size bir sorum olacaktı cevap verirseniniz çok memnun olurum teşekkür ederim. Hocam sorum şu bu yıl sonu Meksikaya gitmeyi planlıyorum yanlız daha önce de yurtdışı seyatlerim oldu yalnız hep müslüman ülkelere gittiğim için hiç sıkıntı çekmedim yemek hususunda. Şimdi aklıma takılan husus şu orada hayvanları besmelesiz tekbirsiz kesiyorlardır peki bizim bu restoranlarda yemek yememiz bu etlerden yememiz helalmidir?

Cevap: Ve aleyküm selam
 
Dinimize göre, Yahudi ve Hristiyanların kestiği hayvanlar, besmelesiz olsa da yenilebilir. Allah Teala, Ehli Kitâb'a, kitapsız müşriklerden bir farkları olsun diye, -tıpkı kızlarıyla evlenebilmemiz hükmünde olduğu gibi- bazı hükümleri yumuşatmıştır.
 
Bu hükümlerinden biri de, kestiği hayvanların etlerini, haram olarak sayılan şeylerden olmadıkça yiyebilmemizdir.
 
“Bütün iyi ve temiz olan nimetler bu gün size helâl kılındı. Kendilerine kitap verilmiş olan Hıristiyan ve Yahudilerin yiyecekleri size helâldir; sizin yiyecekleriniz de onlara helâldir.” (Mâide 5)
 
Hazret-i Âişe (radiyallahü anh) bildirmiştir: “Bazı kimseler: ‘Yâ Resûlallah! Bir takım insanlar bize kesilmiş et getirmektedirler. Hayvan boğazlanırken üzerinde Allah’ın isminin anılıp anılmadığını bilmiyoruz. Bu duruma ne buyurursunuz?” diye sordular.
 
Resûl-i Ekrem Efendimiz (aleyhisselatü vesselam):
 
“Bismillah deyiniz ve yiyiniz” buyurdu. Et getirenler yeni Müslüman olmuşlardı.” (Buhârî, Tevhîd, 13; İbn-i Mâce, Zebâih, 3174)
 
Aldığınız etin, domuz eti ve ürünü olmadığından emin olun ve besmeleyle yiyin...