SOHBETLERİNİZ SEBEBİYLE NAMAZA BAŞLADIM AMA YA GEÇMİŞ GÜNAHLARIM AFFEDİLMEDİYSE DİYE KURUNTU YAPIYORUM

SOHBETLERİNİZ SEBEBİYLE NAMAZA BAŞLADIM AMA YA GEÇMİŞ GÜNAHLARIM AFFEDİLMEDİYSE DİYE KURUNTU YAPIYORUM

SOHBETLERİNİZ SEBEBİYLE NAMAZA BAŞLADIM AMA YA GEÇMİŞ GÜNAHLARIM AFFEDİLMEDİYSE DİYE KURUNTU YAPIYORUM...

Soru: Selamün aleyküm hocam. Allah sizden razı olsun sohbetlerinizden faydalanarak namaza başladım Kur'an da öğreniyorum fakat kafama takılan birşey var. Boş kaldığımda kendi kendime içimden (sen o kadar günah işledin başın sıkışınca zorda kalınca Allaha yöneldin namaza başladın diyorum kendi kendime bu kafama çok takılıyor nasıl kurtulabilirim bundan :( sürekli aklımda bu tür sorular ve içimde bir ses oluyor

Cevap: Ve aleyküm selam kardeşim
 
Namaza ve Kur'an'a yönelmen beni çok sevindirdi, Allah da seni sevindirsin.
 
İbadetsiz ve sorumsuz olan önceki hayatında zaten şeytanla aynı yoldaydın. Dolayısıyla sana vesvese verip kafanı karıştırmasına gerek yoktu.
 
Ne zaman ki yaratılış gayeni ve büyük resmi görüp Allah'a yöneldin, o dem şeytan dedi ki; "sağımlık koyun, elimden kaçıyor; buna izin veremem!"
 
Hemen vesveseler, geriye dönük hatıralar ve Allah'ın yaptığın günahları affedecek kadar güçlü ve merhametli olmadığı ilüzyonları başlıyor.
 
Yönünü şeytandan çevirip Allah ve Resulüne döndüren tüm gençlerde bu sıkıntılara şahid oluyorum.
 
Şunu asla unutmayın:
 
İşlediğiniz günahlar ne kadar büyük olursa olsun, Allah'ımızın rahmeti ondan çok daha büyüktür.
 
Geçmişinde putlara tapmış olan Halifemiz Ömer radiyallahü anh'ı affeden ve en hayırlı üçüncü Müslüman olmasını sağlayan Allah, ondan çok daha düşük boyutta günahlar işleyen sizi ve bizi de affedecektir. (inşaallah)
 
Bir tek şartı vardır: Nasuh tövbesi yap ve geriye dönüp aynı günahı bir daha işleme...
 
"Ey iman edenler! Allah’a içtenlikle(Nasuh) tövbe edin. Umulur ki, Rabbiniz sizin kötülüklerinizi örter, peygamberi ve onunla birlikte iman edenleri utandırmayacağı günde Allah sizi, içlerinden ırmaklar akan cennetlere sokar..." (Tahrim 8)
 
Nasuh tövbesi nasıl yapılır, tarif ettiğim sohbetlerimi gönderiyorum: