SÖZLENDİĞİM KİŞİYLE EVLENİRSEM DİNDEN UZAKLAŞACAĞIMI DÜŞÜNÜYORUM

SÖZLENDİĞİM KİŞİYLE EVLENİRSEM DİNDEN UZAKLAŞACAĞIMI DÜŞÜNÜYORUM

SÖZLENDİĞİM KİŞİYLE EVLENİRSEM, DİNDEN UZAKLAŞACAĞIMI DÜŞÜNÜYORUM...

Soru: Selamun aleykum hocam önemli bir sorum olacak size inşaAllah cevap bekliyorum sizden. Ben 1 ay önce sözlendim ama sözlümde istediğim şeyleri göremiyorum. Beni dünyalık olarak çok mutlu ediyor çok seviyor ama evleneceğim zaman ahiretim için kayıplar yaşayacağımı düşünüyorum. Bana sözlenmeden önce namazlarını hiç kaçırmadıgını, nişanımızın düğünümüzün benim istediğim gibi Kuran'lı olacağını, şarkı dinlemediğini ve benim için çok önemli olan buna benzer şeyleri söylemişti ama sözlendikten sonra öyle biri olmadığını anladım. Düğünü kesinlikle Kuran'lı yapmayacağını söyledi, elimi tutmak, öpmek istediğini dile getirdi nikahımız olmadıgı halde ve bunun gibi şeyler ve sevmeme rağmen benim ondan yavaş yavaş soğumama neden oldu. Şimdi de aklım çok karışık ne yapacağımı bilemiyorum arada bir namaz kılması arada bir Kuran okuması iyi biri olması yeterli mi sizce? Ben evlendikten sonra alıştırabilir miyim yoksa git gide ona benzeyip dünyaya mı kapılırım bilemiyorum. Allah rızası için siz sevdiğim hocalardan her kelimenize önem verdiğim hocalardan birisiniz bana yardımcı olmanızı istiyorum bu konuda düşüncelerinizi öğrenmek istiyorum?

Cevap: Ve aleykum selam
 
Daha sözlülük döneminde, henüz evlenmeden verdiği sözlerden cayabiliyorsa, evlendikten, yani köprüyü geçtikten sonra birçok sözünden daha cayabileceğı yüksek ihtimaldir.
 
Nikahınız olmadan elinizi tutmak istemesi, inanç olarak zayıf bir yapıda olduğunu gösterir.
 
İleride, sizin onu kendinize benzetme ve dine yakınlaşması ihtimali var mı, evet var...
 
Ancak, insanlık tarihi boyunca evin lideri hep erkek olduğu için, onun sizi yönlendirme ve kendi yaşam tarzını benimsetme ihtimali çok daha fazladır.
 
Siz, bu konu hakkında bir istihare namazı kılın ve Rabbinize hakkınızda hayırlı olanın ne olduğu hususunda bir işaret vermesi için niyazda bulunun.
 
Allah Teala, hakkınızda hayırlı olanı nasib etsin!