TARİKATE GİRMEDEN DE ZİKİR EDEBİLİR MİYİM?

TARİKATE GİRMEDEN DE ZİKİR EDEBİLİR MİYİM?

TARİKATE GİRMEDEN DE ZİKİR EDEBİLİR MİYİM?

Soru: Hocam esselamun aleyküm. https://www.youtube.com/watch?v=N-pjtoY7Ep8 Bu sohbetinizi izledim. Elhamdülillah Allah’ın dilediği kadar ilim okuyorum ancak zikir eksik. Tarikat gibi düzenli yapmıyorum boşlukta iken tesbihle veya kalple yapıyorum. Tarikata bağlanma imkanım da şimdi yok. Kendim yapabilir miyim? Evet ise nasıl? Allah razı olsun.

Cevap: Ve aleyküm selam

Allah’ı zikretmek, sadece tarikattaki dervişlere değil, bütün müslümanlara farz olan bir emirdir. Tarikatlerde, bu emir belli bir adede bağlanarak sistemleştirilmiştir.

Yaratıcınızı zikretmek için illa bir tarikate girmek zorunda değilsiniz. Tarikatin özelliği; size bir yöntem öğretmek ve halinizi göz önünde bulundurarak, hangi zikirleri kaç adette yapmanız gerektiğini bildirmektir.

Zikrin farz oluşunun bir kaç delili:

“Rabbini alçak gönüllülükle, korku ve duyarlılık içinde sesini yükseltmeden, sabah akşam an ve sakın umursamaz kimselerden olma…” (Araf 205)

“…Allah’ı namaz dışında da daima hatırlayın ki, mutluluğa erişebilesiniz.” (Cuma 10)

“Beni anın, ben de sizi anayım.” (Bakara 152),

“Allah’ı çokça zikredin ki, felaha eresiniz.” (Enfal 45)

Zikirdeki amaç, dil daima Rabbi anarken, kalbin de onun kudretini ve yaratış gücünü tefekkür etmesini sağlamak suretiyle, bir yerden sonra kalbin de zikretmesine aracı olmaktır.

Kalp Allah’ı zikretmeye başladığı zaman ise, dilin küfretmesi bir yana artık öfkelendiğinde kalbin bile küfretmez ve sabır gösterir.

İhtiyaç olduğunda dilin yalan söylememesi bir tarafa, şayet zikre alışmış bir kalp haline dönüşmüş ise, artık kalp te yalan söylemez.

Şu noktada size tavsiyem, her gün 500 defa ‘Allah’ lafzai celalini zikretmeye kendinizi alıştırmanızdır…

Rabbim, dilimizdekini kalbimize indirmeyi de nasib etsin!