TÜRBELERE NEDEN GİDERİZ?

TÜRBELERE NEDEN GİDERİZ?

TÜRBELERE NEDEN GİDERİZ?

Soru: Hocam türbelere genelde dualarımız kabul olsun diye gideriz. Peki bunu yapmamiz ne kadar doğru? Gitmedende dua ederken vesile kılsak olmaz mı?

Cevap: Türbeleri ve kabirleri ziyaret etmemizin sebebi sadece dualarımızın makbuliyeti vesilesi için değildir.

"...Allah’a karşı gelmekten sakının ve SADIKLARLA beraber olun." hükmü gereği salih ve sadık kullarla yakın olmak için, (Tevbe 119)
 
Ve yine Resulullah aleyhisselam, bize ölümü ve ahiret alemini hatırlatması sebebiyle kabir ziyaretlerini tavsiye ettiği için yaparız.
 
Bureyde (radiyallahu anh) şöyle dedi:
 
“Rasulullah (sallallahu aleyhi ve sellem):
 
"Ben kabirleri ziyaretten sizi yasaklamıştım. Artık onları ziyaret edebilirsiniz. Çünkü kabirler sizlere ahireti hatırlatır. Kim kabir ziyareti yapmak istiyorsa yapsın, ancak batıl bir söz söylemesin" buyurdu.” (Müslim 977/106, Ebu Davud 3235, Nesei 2031, 2032, 4441, 5667, 5668, 5669, Beyhaki 4/77, Ahmed 5/3, 50, 355, 356, 361)
 
Aişe (radiyallahu anha) şöyle dedi:
 
“Ya Rasulallah! Ölüler için nasıl dua edeyim? diye sordum.
 
Rasulullah (sallallahu aleyhi ve sellem):
 
"Es-Selamu Ala Ehlid-Diyar Mine’l-Mü’minin ve’l-Müslimin. Ve Yerhamullahu’l-Müstakdimine vel-Muste’hirin ve İnna İnşaallahu Bikum Le Lahikûn dersin" buyurdu."
 
Duanın Manası: “Mü’minler ve Müslümanlar diyarının ahalisine selam olsun. Allah bizden evvel ölenlerle bizden sonra öleceklere rahmet etsin. Ve biz de inşallah sizlere muhakkak kavuşacağız.” (Müslim 947, Nesei 2036)