ALEVİ OLAN ERKEĞE SÜNNİ KIZ VERİLMEZ Mİ?

ALEVİ OLAN ERKEĞE SÜNNİ KIZ VERİLMEZ Mİ?

ALEVİ OLAN ERKEĞE SÜNNİ KIZ VERİLMEZ Mİ?

Soru: Hocam Selamün Aleyküm. Kusura bahmayın sizi rahatsız ediyorum ama bi sorum var hocam. Halk arasında çok konuşulan alevi erkeğe sünni kız verilmez diyolar. Hocam sorum şöyle erkek alevi olsa ve 5 vakit namaz oruc gibi farz olan ibadetleri kabul etse ve yapsa, iman etmesi gereken konulara eksiksiz iman etse ehli sünnet üzereyim dese ve kabul etse erkek, sünni bir kızla alevi olan bu erkek evlenebilirmi? Youtube alevi erkeğe sünni kız verilmez diyen bi hoca vardı. Hocam ben aleviyim ama bazı alevilerin yanlış düşünceleri asla kabul etmiyor ve Ehli Sünnet üzere İslam'ı yaşamaya çalışıyorum Üzerime farz ve nafile olan ibadetlerimi elimden geldiğince yapmaya çalışıyorum acaba sünni bi kızla evlenebilirmiyim hocam. Cevaplarsanız çok memnun olurum Allah razı olsun hocam. (NOT: Herhangi bi kız arkadaşım falan yok hocam o yüzden sormuyorum belirtmek istedim.)

Cevap: Ve aleyküm selam
 
Şayet erkek kişi, Alevilerin iki türünden Hz. Ali'ye (radiyallahü anh) benzeyen bir erkekse, Sünni bir kız ile evlenmesinde bir sakınca yoktur.
 
Lakin erkek, Ali'siz Alevilerden ise, bu kişiye kız vermek, dünya ve ahiretini yakmak anlamına gelir ki vebali ödenemez.