ALLAHINIZ O KADAR ZENGİNSE NEDEN HERKESİ ZENGİN YAPMADI?

ALLAHINIZ O KADAR ZENGİNSE NEDEN HERKESİ ZENGİN YAPMADI?

ALLAHINIZ O KADAR ZENGİNSE, NEDEN HERKESİ ZENGİN YAPMADI?

Soru: Sohbetlerinizi bazen öfkeyle bazen zevkle izleyen bir Ateistim Kerem bey. Size Ateist olmama sebep olan soruyu sormak istiyorum cevabınızı çok merak ediyorum. Allahınız bu kadar zenginse neden herkesi zengin yapmadı?

Cevap: "Allah, kullarına (tümüne birden) rızkı bol bol verseydi, yeryüzünde mutlaka azgınlık ederlerdi. Fakat O, rızkı dilediği ölçüde indirir. Şüphesiz O, kullarından hakkıyla haberdardır ve onları hakkıyla görendir." (Şûrâ 27)

Tüm melekleri, hayvanları, cinleri ve insanları yaratan Allah olduğu için, yarattığı bu kullarının yapılarını, eğilimlerini ve zafiyetlerini de en iyi bilen O'dur.
 
İşte O Allah, zenginlikte günaha ve isyana düşmenin daha kolay olacağını bildiği için, kullarının azını bol rızıkla, çoğunu az rızıkla sınav etmeyi takdir etmiştir.
 
Zenginlik, beraberinde kibir, büyüklenme, itaatsizlik ve zevke düşkünlüğü de getirir. Bunlar terk edilmesi çok zor olan kötü ahlaklardır.
 
Bunu bir misalle yakınlaştıracağım;
 
Yoldan geçen 100 tane zengine 5 vakit namaz kılıp kılmadıklarını sorun. Belki 5-10 tanesi kılıyorum diyecektir.
Yine yoldaki 100 fakire aynı soruyu sorduğunuzda, kılıyorum diyenlerin rakamı 20-30'a çıkacaktır.
 
Görüldüğü üzere, nasıl ki zenginlik, gururu ve enaniyeti arttırıyorsa, fakirlikte mahfiyatı ve tevazuyu arttırır ki, o kula Rabbine boyun eğmek daha kolay gelir.
 
Bu sebeple denilebilir ki, varlık imtihanı yokluk imtihanından daha zordur...