ANNEM HAMİLEYKEN BEBEĞİNİ DÜŞÜRDÜ BU BEBEK CENNETE GİDER Mİ?

ANNEM HAMİLEYKEN BEBEĞİNİ DÜŞÜRDÜ BU BEBEK CENNETE GİDER Mİ?

ANNEM HAMİLEYKEN BEBEĞİNİ DÜŞÜRDÜ, BU BEBEK CENNETE GİDER Mİ?

Soru: Selamun aleyküm hocam. Benim annem 3 aylık hamileyken düşük yapıyor. Biz düşen bebeği ahirette görecekmiyiz ve o cennetlikmidir?

Cevap: Ve aleyküm selam

Anne karnındaki cenine 120 günlük olunca ruh üflenir. Bundan önce, o bebek canlı değildir.
 
4 aydan önce ölen bebekler ruh verilmediği için cennete girmez. Ancak bu sınava sabrederlerse, anne babaya büyük mükafatı vardır.
 
Abdullah'tan (radiyallahü anh): Resulullah buyurdu (sallallahü aleyhi vesellem): "Sizin her birinizin yaratılışı annesinin karnında 40 günde derlenip toparlanır. Sonra böylece alaka (çengel) olur. Sonra böylece mudğa (belli belirsiz cisim) olur. Sonra Allah Teala bir melek gönderir ve ona dört sözle emreder: 'Amelini yaz! Ecelini yaz! Said mi, şaki mi olduğunu yaz!' Sonra da ona ruh üflenir." (Buhari)
 
Ahmed Bin Hanbel buna, “dört ay on gün” der. Ona göre ruh dört aydan sonraki bu on gün içinde üflenir. (Kütüb-i Sitte 14. cilt)
 
Ayrıca, büluğa ermeden ölen çocuklar da İslam fıtratını bozmadıkları için cennettedirler.
 
"Her doğan çocuk, fıtrat (İslam) üzerinde doğmuştur. Bu, büyüyüp de kendisini ifade etmeye başlayıncaya kadar böyle devam eder. Kendisini anlatmaya başlayınca da ya şükredici olur, ya küfredici." (Ahmed bin hanbel, Müsned)
 
Ebu Hureyre’den (radiyallahü anh) rivayetle:
 
"Buluğa ermeden önce ölen çocuklar, Cennette çok canlı ve hareketli balıklar gibidirler. Birisi babasını karşılar, elbisesinden tutar, Allah ebeveynini de kendisiyle birlikte Cennete koyuncaya kadar bırakmaz.” (Müslim, Müsned)
 
"(Aynı yaşları üzere) ölümsüz kılınmış çocuklar (ve genç hizmetçiler), pınardan (akan Cennet şerbetleriyle doldurulmuş) testiler, ibrikler ve kadehlerle onların (o sâbikunun) etrâfında dolaşır!" (Vâkıa 17-18)