BAĞLAMAMI SATMAM CAİZ MİDİR?

BAĞLAMAMI SATMAM CAİZ MİDİR?

BAĞLAMAMI SATMAM CAİZ MİDİR?

Soru: Selamun aleyküm hayırlı günler hocam. Ben iki sene önce bağlama kursuna başlamıştım bir sene boyunca kursa gittim kendimi geliştirdim şuan gayet bir orkestrada çalacak kadar iyi çalıyorum. Fakat İslama yönelmeye başlayınca o kursa verdiğim zamanı İslami ilimlere vermediğim için üzülüyorum ve artık bağlama çalmak istemiyorum (genelde bağlamayla çalınan şarkı türkülerde küfür sözleri içerdiği için. Sözlerini okumasam sadece çalsam bile aklıma o sözler geliyor)
Bu yüzden bu çalgı aletini satmam caiz midir?
Ayrıca bağlama ilk yapıldığında sesi tam iyi gelmez aylar seneler geçtikçe sesi toklaşır güzelleşir. Bu yüzden satarken 50-100 tl fiyat ekleyerek satmam uygun mudur? En son da: elde ettiğim parayı nerelerde kullanabilirim?
 
Cevap: Ve aleyküm selam
 
Bu hobiye tövbe etmenizi ve bir daha yapmamanızı tavsiye ederim.
Kendinizi geçici olan zevklere değil, sonsuz olan hayata hazırlamanız için size boş zaman lazımdır. Rızık koşuşturmasının dışında elimizde kalan az bir zamanı da böyle ahiretimize hiç faydası olmayan işlere ayırmamalıyız.
 
Allah'ın Peygamberi buyurdu: (Övgüler ve selam üstüne olsun!)
 
Kişinin kendisini ilgilendirmeyen (lüzumsuz, faydasız) şeylerle meşgul olmaması, onun imanının güzelliğini / mükemmelliğini gösterir.” (Tirmizi, Zühd;11)
 
“Allah’ım! Faydası olmayan ilimden sana sığınırım.” (Müslim, İlim, 8.)
 
1. Bu bağlamayı satmanız caizdir. Lakin kişiye satmak yerine bağlama satan bir dükkana vermenizi tavsiye ederim.
2. İstediğiniz bir fiyata satmanız caizdir.
3. Parasını her ihtiyacınızda kullanabilirsiniz.