EŞİM ÖRTÜNMEK İSTEMİYOR VE TATİLDE PLAJA GİTMEK İSTİYOR TAVSİYENİZ VAR MIDIR?

EŞİM ÖRTÜNMEK İSTEMİYOR VE TATİLDE PLAJA GİTMEK İSTİYOR TAVSİYENİZ VAR MIDIR?

EŞİM ÖRTÜNMEK İSTEMİYOR VE TATİLDE PLAJA GİTMEK İSTİYOR. TAVSİYENİZ VAR MIDIR?

Soru: Selamun Aleyküm; Değerli Kerem Hocam,
Yaz mevsiminin yaklaşmasıyla gündemimize girecek olan ve uzun zamandan beri sıkıntısını çektiğim bir konu hakkında görüşlerinizi almak istiyorum.
Hayatıma Allah’ın yardımıyla bir süre önce dinimizin yükümlülüklerini karşılayacak şekilde bir yola koydum. Karımla tanışma zamanımız da bundan öncesine rastlamakta. Tanıştığımız zamanlarda ahlaki olarak şu an ki durumumdan çok da uzak bir durumda değilsem de, ibadet ve belli yasaklara uyma konusunda eksiktim. Tabi hayatımı İslam’a göre yaşamaya başladıktan sonra özellikle o geçiş sürecinde aramızda baya problemler çıktı. Tahmin edeceğiniz üzere; benimle bu şekilde tanışmadığını bu hayat tarzını ona dayatmaya hakkım olmadığı ve benzeri ifadelerle rahatsızlığını dile getirmekteydi ve hala da bazı durumlarda bu böyle devam etmekte. artışmalarımızın yoğun geçtiği dönemlerde “ Allah katında haram olmayıp da Allah’ın hoşuna gitmeyen şey boşanmadır” Hadisi Şerif’ini aklıma getirerek sabrettim. Yaklaşık 5 senedir birbirimize biraz daha sabır gösterir olduk ve yaşamımıza devam etmekteyiz.
Aslında dışarıdan bakıldığında bazıları için dert edilmeyecek fakat bizim hayatımızı zorlaştıran birkaç durum var. Bu mesajımı sadece bunlardan bir tanesine cevap bulmak amaçlı yazmaya başlasam da iyi niyetinizin hatırımda olmasından dolayı diğerlerini de kısaca yazayım. Buna başka bir zamanda fırsat bulabileceğimi sanmıyorum. Öğrencilik hayatımın çoğu yabancı dil eğitimiyle ve batı kültürünü öğrenmekle geçti.
Şu anda Tefsir, Hadis ve İslam Alimlerinin eserlerini okuyorum(sizden edindiğim listeye göre)Kaybettiğim zamanı telafi etmek için de evde “kendime” ayırdığım zamanım böyle geçiyor.
Hayata, gündelik yaşama, siyasete dair düşüncelerim ve yaklaşımım İslami bakış açısına göre şekillendi ve yapmak istediğim aktivitelerden, insanlarla bir araya geldiğimizdeki sohbet konularına kadar her şey kendisini bu yönde gösterir oldu.
Eşimin: “Sen bana hep ölümü hatırlatıyorsun, hayata dair olan yaşama isteğim azalıyor” cümlesi onun bakış açısını yansıtmama her halde yeterli olacaktır.
Önceden yapıp da şimdi yapmayı azaltmamla veya benim yapmaktan kendimi kesinlikle uzak tutmamla problem yaşadığımız durumlar: Tv de caiz olmayan şeyleri izlememek(hatta neredeyse hiç tv izlememek, Diriliş Ertuğrul hariç :)))
İçki satan mekanlarda oturmamak, Birlikte vakit geçireceğimiz arkadaşlarımızı seçerken İslami çizgiye yakın olanları tercih etmek ve diğer bazı detaylar haricinde mesajı ilk yazma konum olan “Yaz tatillerimizi caiz olmayacak şekilde geçirmek istememek” Bu mesajımı ilk yazma amacım aslında bu sebepleydi. Şimdi eğer müsaitseniz yukarıdaki durumun çözümüne bir reçete.Ve yahut sadece şu duruma uygun tavsiye edebileceğiniz hareket tarzını öğrenmek isterim. Bu tatil konusu evliliğimizin son birkaç yılından beri artık epeyce sıkıntı olmakta. Ben plaj ve deniz ikilisini tamamen hayatımdan çıkarmak isterken, kendisi bunda diretmekte. Ben de seviyorum denize girmeyi hatta Peygamber Efendimiz(s.a.v) “Yüzmeyi çocuklarınıza öğretiniz” buyurmuşlar. Hocam güvenli bir yerde yüzmek istesek ve kendim setr-i avrete dikkat ederek denize girsem insan dolu ve kadınlar içlerinde bulunulabilir durumda değil ve tabi ki benim de eşim var.Ben uygun olarak gitsem de etraf bozuk ve karıma karşı olan sorumluluktan dolayı Allah’a karşı olan mahcubiyetimiz ve yine azaptan payımızı almamız söz konusu. Tenha bir yerde girsek güvenlik sıkıntısı. İslami bir otele gitsek eşimin başı açık. Hiç gitmesek noktayı koysam olay:)) Eşim tatilde bir farklı yaptığımız şey o, o da olmadan tatil yaptığımızı anlamayız demekte. Bu arada en son iki sene önce bir deniz tatilimiz her şeye rağmen oldu ve suratım asık şekilde tatil yapmış olmam yine problem. Hadi yarın bir gün çocuklarımız oldu yüzme öğreteceğiz başka bir durum… Değerli Kerem Hocam durum biraz eksik biraz fazla bundan ibaret.. Sohbetlerinizi takip etmekteyim fakat varsa da bu konuya denk gelemedim. Yaklaşan yaz mevsiminde diğer kardeşlerimize de yardımcı olacağını düşünüyorum. Şahsen ben setr-i avrete uygun olarak plajda bulunan erkekleri ve haşemalı hanım kardeşlerimizi görmekteyim. Bu arada Allah’ın caiz olacak şekilde helal kıldığı denize girme aktivitesini, caiz olmayacak şekilde gerçekleştirenler yüzünden, helal olarak gerçekleştirmek isteyenlerin mahrum kalması durumuna yorumunuzu da almak isterim. Fazla uzun yazdım ama 3-4 senedir bu yazıyı yazıp da rahatlıkla soracak birisini bulamadım. Genel olarak yazıma yada en azından özel olarak bu deniz plaj olayına bir tavsiyeniz olursa çok sevinirim. Allah razı olsun ve muvaffakiyetler versin…
 
Cevap: Ve aleyküm selam kardeşim
Evlilik öncesi hayatı evlendikten sonra değişen ve İslami bakış açısı kazanıp özüne dönen bir çok müslüman gençten aynı tür mesajları alıyorum.
 
Sizden ricam, lütfen eşinize çok sert konuşma ve baskı yapmayın. Yumuşaklık bütün kilitleri açar. Resulullah aleyhisselam efendimiz, tüm dünyayı yumuşaklığıyla değiştirmiş ve şöyle buyurmuştur: "Allah Refik'tir, yumuşak olan kullarını sever."
 
Tesettür konusunda, meseleyle alakalı olan ayet ve hadisleri eşinize sunmalı ve bir karar vermesini istemelisiniz ki bu vebal sizden kalksın. Bu uyarıyı yapmaz ve kapanmasını istemezseniz, açık gezme günahının bir misli size de yazılmaya devam eder.
 
Uyarılarınızı yaptıktan sonra ise seçim eşinize aittir. Böyle bir meseleden dolayı hanım boşanmaz. Başı açık olmak bir günahtır ve hepimizin günahları vardır. Sabırla beklenilir ve arada dolaylı yollardan ilmi hatırlatmalar yapılır, sohbetler izlenir ve izlettirilir.
 
Unutmayın ki, siz de bir zamanlar eşiniz gibi yaratılış gayenizi unutmuş ve sadece keyfinizi tatmin etmek için yaşayan bir bireydiniz. Ancak iyi insanları dinlemeyi ve Yaratıcınızı tanımayı tercih ettiğiniz için Allah kalbinizi İslam'a açtı ve okuyup dinledikçe gün be gün de ilerleyeceksiniz biiznillah.
 
Tatil konusuna gelince,
Hanımların ve erkeklerin ayrı ayrı denize girdiği tatil beldeleri mevcuttur. Kadınlar kendi aralarında göbek ile diz kapağı arasını kapattıkları müddetçe istedikleri gibi yüzebilirler.
 
Kadınların, erkeklerin bulunduğu bir plajda tesettürlü mayo denilen giysiler ile de olsa yüzmeleri caiz değildir. Her ne kadar vucudu örtse de tam tesettürü sağlamayacağı için doğru değildir.
 
İnsanoğlunun uyumaya ve yemeye hakkı olduğu gibi, tatil yapmaya da hakkı vardır. Bu dinlenme zevkini hanımınızdan almayın, ancak eşinizin hakkını verirken Allah'ın hakkını da çiğnemeyin.
 
Tesettür konusunda bir sohbetimin linkini atıyorum, eşinizden özellikle izlemesini rica ettiğimi söylersiniz.
Sizin için ve eşiniz için dua edeceğim kardeşim, Fi emanillah...
 
İlgili Video: