BİR MUHASEBECİ, DOLAYLI YOLDAN FAİZDE DESTEK OLMUŞ OLUYOR MU?

BİR MUHASEBECİ, DOLAYLI YOLDAN FAİZDE DESTEK OLMUŞ OLUYOR MU?

BİR MUHASEBECİ, DOLAYLI YOLDAN FAİZDE DESTEK OLMUŞ OLUYOR MU?

Soru: Kerem Hocam Selamun Aleyküm, İş hayatına dair aklıma takılan birkaç soruyu size sormak istiyorum. Faiz alanda, verende, yardım edende lanetlenmiştir. Bir firmada muhasebeci ya da finansçı müdürün isteğiyle firma adına faizle işlem yapsa ya da faiz çekilmiş evrakların işi gereği sisteme girişi vs. yapsa muhasebeci faize yardım eden konumunda olur mu? Hocam gerek iş hayatında gerek sosyal hayatta bayanlarla konuşmak zorunda kalıyoruz. Bu konuda yaklaşımımız nasıl olmalıdır? Allah(c.c) razı olsun sizden

Cevap: Ve aleyküm selam
 
Faiz denilen sistemi faaliyete geçiren, direk ya da dolaylı yoldan destek olan herkese bu vebalin bir misli yazılır.
 
Cabir (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) faiz yiyene, yedirene, faiz muamelesini yazan kimseye ve bu muamelenin şahitlerine lanet etti ve:
‘Onlar günahta eşittir!’ buyurdu.” (Müslim 1598/106, Beyhaki 5/275, Begavi 2054, Ahmed 1/393, 3/304, Tayalisi 343, İbni Hibban Mevarid 1112)
 
2. İş ve sosyal hayatta, bayanlarla olan münasebetlerimizde özele girmeden, sert ve kısa cümlelerle karşılaşılan meseleleri çözmek zorundayız.
 
Ne bayanları incitecek, ne de nefsimizin şehvetini harekete geçirecek yavşamalardan, sırıtmalardan ciddiyetle uzak durmak zorundayızdır.
 
Yine dinen, çalışanlar aynı odada kapalı kapılar ardında duramaz, el sıkışamaz.
Bayan çalışanlar koku sürünemez, erkeklerle tokalaşamazlar.