CİNSEL İÇERİKLİ FETVALARI YAYINLAMASANIZ İYİ OLMAZ MI?

CİNSEL İÇERİKLİ FETVALARI YAYINLAMASANIZ İYİ OLMAZ MI?

CİNSEL İÇERİKLİ FETVALARI YAYINLAMASANIZ İYİ OLMAZ MI?

Soru: Kıymetli hocam yazılarınızı fetvalarınızı çok dikkatlice takip ediyorum ve çok şey öğreniyorum Allah sizden razı olsun. Ama bir bayan olarak gelen cinsel içerikli soruları açıktan paylaşma yapmamanızı istesem haddimi aşmış olur muyum?

Cevap: "Allah, gerçeği söylemekten hayâ etmez." (Ahzab 53)

Bize fetva soran kardeşlerin çok azı, soru ve cevap yayınlanmasın ricasında bulunuyor. Bu kayıtla soran erkek ya da bayan kişinin fetvasını asla yayınlamam.
 
Bu durumun dışındaki tüm fetvaları, derinlik derecesi ne olursa olsun cevaplar ve yayınlarım. Zira, bu insanlar, İslam'ın o konudaki hükmünü bize sormazlarsa, otomatikman Şeytana sormuş olurlar...
 
Şeytanın, mahrem konulardaki evrensel fetvası ise şudur: "Her şey serbest..."
 
Bilinmelidir ki, mahrem meseleleri sormayıp saklamak hayâ değildir.
 
Peygamberimiz (aleyhisselatü vesselam) zamanında, sahabeler, gündelik hayata ilişkin en mahrem konuları dahi, (cinsel ilişkiden sonra hemen mi gusül alırdı, sabah namazını mı beklerdi)'ye varıncaya kadar Allah Resulüne ve hanımı, fakih Aişe (radiyallahü anha) annemize sormaktan çekinmezlerdi.
 
Konu hakkında İmam Nevevî şöyle der:
"(Hakkı öğrenme meselesinde hayâ etmek, dinin taleb ettiği) hakikî hayâ değildir. Zira hayânın tamamı hayırdır, hayâ hayırdan başka bir şey getirmez.
Dini ilgilendiren ve fakat utandırıcı meselelerde sualden vazgeçmek hayır değil, şerdir. Öyle ise, şer getiren şey nasıl hayâ olur?"