DİNE YÖNELDİĞİM İÇİN TERCÜMANLIĞA DÖNMEK İSTEMİYORUM. NE YAPMALIYIM?

DİNE YÖNELDİĞİM İÇİN TERCÜMANLIĞA DÖNMEK İSTEMİYORUM. NE YAPMALIYIM?

DİNE YÖNELDİĞİM İÇİN TERCÜMANLIĞA DÖNMEK İSTEMİYORUM. NE YAPMALIYIM?

Soru: Merhabalar Hocam, size bir şey danışmak istiyorum. Ben üniversitesiyi dereceyle bitirdim, tercüme yaptığım için yabancı şirketlerde iş bulabiliyorum ki birkaç sene çalıştım da. Sonra şirket kapandı ve işsiz kaldım, bu süre içinde dinle daha fazla ilgilenmeye başladım, namaza başladım vs. İşe tekrar dönsem iş yemeklerinde içki masalarına oturuyoruz, iş tercüme olduğu için bir adam nereye giderse yanında olmak zorunda kalıyoruz, bu durumlar olmasın diye işe geri dönemiyorum. Eskiden bu konularda bu kadar hassas değildim ama onca vaazı dinledikten sonra bildiklerimi çiğneyemiyorum. Ama bu sefer de çevremdekilere karşı kıskançlık duygusu başladı çünkü arkadaşlarım her zaman maddi olarak benden iyi durumdaydı, şimdi hem iyi meslekleri var hem evlenip yuva kurdular. Ben zor şartlarda okudum, ama şu anda maddi olarak elimde hiç güç yok. Evlilik deseniz memur değilsen kıymetin yok... Yani çok üzülüyorum emeklere, çekilen zorluklara. Üzerimdeki buhranı, darlığı kaldırmam, feraha kavuşmak ve kıskançlıktan uzak durmak için ne yapmalıyım? Namaza başlamış olmak bütün dünya işlerinden kıymetli bunu teoride biliyorum ama pratikte hayatıma uygulayıp bunalımdan çıkamıyorum. İyi olsam iki saat sonra berbat oluyorum, sürekli git gel yaşıyorum, öfkemi yenemiyorum, ne yapmak istediğimi bilmiyorum, plan kuramıyorum... Çok uzattığım için çok özür dilerim, eğer bir öneriniz varsa paylaşabilir misiniz? Teşekkür ederim, Allah razı olsun.

Cevap: Selamün aleyküm

İslam dinine yönelerek Allah'a doğru attığınız adım çok önemli bir adım. Öncelikle tebrik ediyorum.

Bir Müslüman için bu dünyada her şey helal değildir.
Müslümanın çizgileri vardır.
 
Etrafınızdaki insanlara baktığınızda, yaptıkları her şey helal ve mübah olduğu için(!), kazançlarının daha iyi olması, daha iyi giysiler alıp güzel araçlarla seyahat etmeleri sizi aldatmamalıdır. Bunlar geçici zaman dilimi içinde elde edilen geçici nimetlerdir.
 
Sonsuz ve kalıcı olan kariyerimiz Allah katındadır. Yani cennettir.
 
Mesleğinizi icra edebileceğiniz tek alan, müşterileri içkiye çıkartmak zorunda olduğunuz yerler değildir.
 
Muhakkak bu mesleği icra edebileceğiniz helal olan değişik iş kolları da bulunabilir. Lüften iyice bir araştırın ve ümitsizliğe kapılmayın. Allah'ınız, sizden habersiz değil asla...
 
İbadetlerinizi aksatmayın, dünyadan nasibinizi de tamamen terketmeyin.
 
Önemli olan her iki kariyeri de birlikte yürütebilmektir ama günahlara batmadan ve kirlenmeden...
 
Size durumunuzla alakalı bir sohbetimi gönderiyorum, lütfen izleyin...