ETRAFIMDAKİ KIZLAR ESTETİK YAPTIRIYOR, ENGEL OLAMIYORUM...

ETRAFIMDAKİ KIZLAR ESTETİK YAPTIRIYOR, ENGEL OLAMIYORUM...

ETRAFIMDAKİ KIZLAR ESTETİK YAPTIRIYOR, ENGEL OLAMIYORUM...

Soru: Selamün aleyküm hocam, bir şey sormak istiyorum size. Çevremde estetik ameliyatları normal görülmeye başlıyor. Bir arkadaşım yaptırdı, karşı çıktım, kuzenim yaptırdı, etme eyleme dedim konuştum dinlemedi yaptırdi ki bahsettiğim kişiler çok güzel kızlar, psikolojik sorun haline gelse sesimi çıkarmam belki ama şimdi de kız kardeşim yaptırmak istiyor. Kendimi çok çaresiz hissediyorum, kaş almak bile günahsa estetik ameliyatın günahını düşünemiyorum. Kız kardeşim de söz dinlemeyen birisi. Ne yapmam lazım bu durumda? Babam da gitsin yaptırsın demiş. Kız kardeşimin imanı da çok zayıf, bir ara namaz kılardı boşladı sürekli vesveselerle uğraşıyor. Çevremdeki insanların yavaş yavaş bataklığa sürüklenmelerini görmek çok üzüyor beni. Nasıl düzelecek bu insanlar? Teheccüt namazları mı kılmam lazım bol bol dualarla düzelsinler diye? Yoksa konuşmam mı gerek. Ne yapacağımı şaşırmış durumdayım, bir yol gösterin Allah rızası için.

Cevap: Ve aleyküm selam

Sevgili kardeşim,
Lütfen bu yazımı o kardeşlerimize okutun ve göndereceğim sohbetlerimi de izletin. Tesir Allah'tandır.
 
Akrabai yakınlığınız olduğu için sizi dinlemeyeceklerdir. Ancak bu bilgileri bir arkadaşınıza gönderip onun aracılığıyla okumalarını sağlarsanız ego yapmayıp tarafsız bir akılla konuyu değerlendireceklerdir.
 
"Gerçekten de biz, insanı en güzel surette yarattık." buyuran Allah'ımızın yarattığı nerenizi beğenmediniz de, kulların düzelteceğine inanıyorsunuz? (Tîn 4)
 
"O ki birbiri üstünde olarak yedi kat göğü yaratmıştır; Rahmanın yaratışında hiç bir UYGUNSUZLUK/KUSUR göremezsin; artık çevir gözünü de bak, bir yarık, bir çatlak görebilir misin?" buyuran Rabbinin işinde ne uygunsuzluk ve ne çatlak gördün söyler misin? (Mülk 3)
 
Şunu iyice bil ki, Allah hatalı yaratmaz; ancak bazılarına az nimet vererek sınav eder...
 
Estetik talebinin çoğu şeytani vesveselerden ileri gelir. Zira Allah'ın yaratışını ilk beğenmeyen ve hakir gören şeytandır.
 
"Onlara muhakkak emredeceğim de ALLAH'IN YARATTIKLARINI DEĞİŞTİRECEKLER... Kim Allah'ı bırakarak şeytanı dost edinirse, şüphesiz, açıktan açığa büyük bir ziyana düşmüş demektir." (Nisâ 119)
 
Allah Teala, bu ayetinde keyfi olarak vucudunun bazı yerlerinde değiştirmelerde bulunanları, Allah'ı bırakıp şeytanı dost edinen kimseler olarak nitelendiriyor ve inançlarından büyük payeleri kaybederek ziyana uğrayacaklarını bildiriyor.
 
Resulullah (aleyhisselatü vesselam) da, süslenmek maksadıyla vücuda dövme yapmak, dişleri yontarak seyrekleştirmek gibi ameliyeleri, yaratılışı değiştirmek, fıtratı bozmak kapsamında değerlendirmiş ve bunu yapanları ve yaptıranları kınamıştır. (Buhârî, Libâs, 83-87; Müslim, Libas, 33)
 
Keyfi olarak estetik yaptırmanın yasak olmasının bir sebebi de, yüksek miktarlarda para ödemektir ki bu da israftır.
"...Yiyin için fakat israf etmeyin. Çünkü O, israf edenleri sevmez." hükmü gereği, dinimizde israf haramdır. (A'raf 31)
 
Estetik ameliyatı olmak ancak iki şartla caiz olur:
 
1. Doğumdan gelen bir görüntü bozukluğu olursa. Dudağın yaralı olması(tavşan dudak) ya da yüzün lekeli olması gibi...
 
2. Geçirilen bir kazadan sonra iz bırakan yaralar olursa. Kazadan sonra, bedenin görünen ya da görünmeyen yerlerinde hoş görünmeyen kesikler oluşursa, bu kişinin estetik ameliyatı olup görünümünü normalleştirmesi caiz olur.
 
Nitekim Arfece adlı sahabi, bir savaşta burnu kopunca, gümüşten bir burun yaptırmış, bunun koku yapması üzerine, altından bir burun yaptırılmasına Peygamberimiz (aleyhisselam) müsade etmiştir. (Ebû Dâvûd, Hatem, 7; Tirmizî, Libâs, 31)
 
Bu bilgiler ışığında, dikkat çekmek ya da güzel görünmek için estetik yaptırmak caiz değil, tedavi amaçlı yaptırmaksa caizdir...