ALLAHA BORÇ VERİLEBİLİR Mİ?

ALLAHA BORÇ VERİLEBİLİR Mİ?

ALLAH'A BORÇ VERİLEBİLİR Mİ?

Soru: Selamün Aleykum güzel hocam. Hayırlı cumalar. Hocam bir sorum olacaktı.. Bugün cuma namazını diyanetin camisinde kıldım ve bu hoca başka bir şehirden geldi ve camii yaptırdılar. Bu yüzden yardım istediler, hutbede bir hadis okudu: "insan ölünce amel defteri kapanır. Ancak şu üçü bundan müsnesnadır: Sadaka-i cariye, faydalı ilim ve kendisine dua eden salih evlat bırakan." Ve bundan sonrada hutbesinde yeni yapılan Camii için sadaka verelim diye konuştu. Bundan sonrada dediki bu Allah'a vereceğimiz borcumuzdur. Hocam benim bilmek istediğim: Allah'a borcumuz var demek elfazı küfür müdür? Allah razı olsun sizden.

Cevap: Ve aleyküm selam

Allah'a borç vermek demek, Allah yolunda sadaka vermek demektir. Hocanın sözünde yanlış bir şey yoktur.

Hak Teala bu durumu şöyle bildirir:

“Allah’a güzel bir borç verecek olan kimdir? Artık Allah, bunu kendisi için kat kat arttırır. Onun için oldukça üstün ve onurlu (kerim) bir ecir vardır.” (Hadîd 11)

İhtiyaç sahiplerine ve dini müesseselere yapacağımız her yardım, Allah Teala'ya borç vermek anlamına gelir.

“Namazı kılın, zekâtı verin, Allah’a gönül hoşluğuyla ödünç (karz-ı hasen) verin. Kendiniz için önden (dünyada iken) ne iyilik hazırlarsanız, Allâh katında onu bulursunuz; hem de daha üstün ve mükâfatça daha büyük olmak üzere...” (Müzzemmil 20)