GÖĞÜSLERİ TOMURCUKLANMIŞ KIZLAR NE DEMEKTİR?

GÖĞÜSLERİ TOMURCUKLANMIŞ KIZLAR NE DEMEKTİR?

GÖĞÜSLERİ TOMURCUKLANMIŞ KIZLAR NE DEMEKTİR?

Soru: Selamın aleyküm hocam. Nasılsınız? Bir arkadaşım soruyo setten. Nebe suresi 33. ayeti açıklayabilir misiniz hocam. Bize ne anlatılmak isteniyor?

Cevap: Ve aleykum selam

"Şüphesiz Allah’a karşı gelmekten sakınanlara bir kurtuluş, bahçeler, üzümler, kendileriyle bir yaşta, göğüsleri çıkmış genç kızlar ve dolu dolu kadehler vardır." (Nebe 31-34)

Bu ayetler, Allah Teala'nın, kendisine itaat eden ve haramlarından sakınanlara vadettiği cennetindeki; köşk, baldan nehir, yaşlanmama, hastalanmama ve ölümsüzlük gibi nimetlerinden biri olan genç eşler (Huriler) ödülünden de bahseden ve müslümanları, bu sonsuz ödülleri kazanabilmek adına daha çok çalışmaya teşvik eden ayetlerdendir...  

"Muttakiler güvenli bir yerde; bahçelerde ve pınar başlarındadırlar. İnce ipekten ve parlak atlastan giyinerek karşılıklı otururlar. Böylece biz onları, siyah iri gözlü hurilerle evlendirmişizdir." (Duhan 54)

“Biz o cennet kadınlarını ashab-ı yeminden olan kocalarına düşkün bakireler kıldık.” (Vâkıa 36-38)

"Onlar koltuklara yaslanıp kurularak, birçok meyveler ve içecekler isterler. Ve yanlarında da bakışlarını yalnızca eşlerine çevirmiş (utangaç bakışlı) yaşıt dilberler vardır." (Sad 51 - 52)

"Orada huyları güzel, yüzleri güzel kadınlar vardır." (Rahman 70)

"Orada utangaç bakışlı öyle kadınlar vardır ki, bundan önce kendilerine ne bir insan ne de bir cin dokunmamıştır." (Rahman 56)