İSLAMA KARŞI SOĞUK OLAN BİRİNİN İÇTİĞİ SUYA KURAN OKUYABİLİR MİYİZ?

İSLAMA KARŞI SOĞUK OLAN BİRİNİN İÇTİĞİ SUYA KURAN OKUYABİLİR MİYİZ?

İSLAM'A KARŞI SOĞUK OLAN BİRİNİN İÇTİĞİ SUYA KUR'AN OKUYABİLİR MİYİZ?

Soru: Selamun Aleyküm Hocam. Bir akrabamız var yaşadığı hayat tarzı İslamiyetten ve ailemizden kopuk bu zamana kadar kazanamadık kendisini ve ailesi olarak çok üzülüyoruz. Bununla ilgili olarak şöyle bir fikir verildi bize Bir kişi suya okuma ve o suyun içirilmesi tarzında yada buna benzer yöntemlerle çare olunabileceği söylendi ancak bunun dinimizde yeri varmıdır? Bir de önemlimi bilmiyorum ancak bu işi yapan kişi ise maddi olarak bir şart koşmasada verilirse kabul ediyor. Allah a Emanet Olun Şimdiden Allah Razı Olsun

Cevap: Ve aleyküm selam
 
"Şüphesiz sen sevdiğin kimseyi doğru yola iletemezsin. Fakat Allah, dilediği kimseyi doğru yola eriştirir. O, doğru yola gelecekleri daha iyi bilir." (Kasas 56)
 
Resulullah aleyhisselatü vesselam'ın, cinlerin tasallutuna uğrayan kişilere ve büyü yapılmış olan kişilere, Kur'an'dan bazı sureler okuduğunu ve o kişinin de okumasını tavsiye ettiğini hadisi şeriflerden biliyoruz.
 
Bu nisbetle, bu kişinin kalbi Allah'ın emirlerini yaşama konusunda zayıf ise, kalbinin İslam'a ısınması ve kulluğun kolaylaştırılması niyetiyle, yediği yemeğe ve içtiği suya, Fatiha, Felak, Nas, Âyet el Kürsi gibi Kur'an ayetleri okunup tesir olması için dua edilebilir.
 
Ancak, bu duaları okuyacak olan kişinin salih bir müslüman olması şartı vardır.
 
Salih bir müslümanın bazı özellikleri şunlardır:
 
5 vakit namazını kazaya bırakmayan,
Dilinde küfür, yalan ve gıybet görülmeyen,
Ehli Sünnet akidesinde olan, bid'at ehlini sevmeyen,
Devamlı surette abdestli bulunan,
Bir ilim meclisinde daim olan,
Ve okuduğu ayetler karşılığında hiçbir ücret ve hediye istemeyen bir kişi olmalıdır...