İŞSİZLİK MAAŞI ALIRKEN BAŞKA BİR İŞTE ÇALIŞABİLİR MİYİM?

İŞSİZLİK MAAŞI ALIRKEN BAŞKA BİR İŞTE ÇALIŞABİLİR MİYİM?
İŞSİZLİK MAAŞI ALIRKEN BAŞKA BİR İŞTE ÇALIŞABİLİR MİYİM?
 
Soru: Kerem hocam Selamun Aleykum. Hocam sizi severek dinleyip izliyorum. Sohbetlerinizde cübbeli Ahmet hocamın anlatış tarzını seziyorum ve gerçekten sohbetlerinizi hiç sıkılmadan büyük bir zevkle dinliyorum. Hem gündemden hem sosyal medyadan haberler ile sohbetleriniz daha farklı bir tat ile kendini izlettiriyor.
Hocam benim sorum Şubat 6'da iş verenim benim bütün sosyal haklarımı ihbarımı vererek iş sözleşmemi fesh edecek.
Bu durumda elime hem toplu bir para hemde devletin bana sunmuş olduğu işsizlik maaşından yaklaşık olarak sekiz ay boyunca yararlanacağım. Tahmini devletin işsiz gezdiğim her ay için 1200 TL gibi bir rakam vereceğini düşünüyorum.
Fakat ben bu parayı sekiz ay boyunca alsam ve sigortasız bir işe girip çalışsam, hem işsizlik parasını hemde sigortasız çalıştığım o parayı alsam güzel para eder. İkisinin toplamı bu devirde haram olur mu hocam? Yani işsizlik maaşı haram olur mu saygılarımla hocam.

Cevap: Aleykum selam

İşsizlik maaşı almanız helaldir!
Ancak bu helallik, bir işe girene kadar geçerlidir. Kayıt dışı, sigortasız bir işe girer ve bu işsizlik maaşını da almaya devam ederseniz, tüyü bitmemiş yetimlerin hakkını yemiş olursunuz ki bu vebalden sizi kimse kurtaramaz.
 
Tavsiyem, hem maaşınızı alın ve hem de bu esnada sigortalı bir iş bakın...
Allah yardımcınız olsun!