İSTİBRADAN SONRA SIZINTI HİSSEDİYORUM

İSTİBRADAN SONRA SIZINTI HİSSEDİYORUM
İSTİBRADAN SONRA SIZINTI HİSSEDİYORUM
 
Soru: Essalamu aleykum hocam. Nasılsınız? Sağlığınız inşallah yerindedir. Hocam size aklimda hep takılan bir sorumu sormak istiyorum. Sorarken eğer yanlış üslupta bulunursam hakkınızı helal ediniz.
Sorum: Küçük abdestten sonra istibradan da sonra bi damla bazen bi kaç damla necis damladığını hissediyorum.
Bunun bir zararı var mı? Varsa nasıl yapabilirim doğrusunu? Çünkü hep oluyor bu olay.
 
Cevap: Ve aleyküm selam. Hamdolsun Rabbime
İstibra, idrar sızıntısını durdurmak demektir. Bu sızıntıyı durdurmadan abdest alırsak, abdestten sonra dışarı çıkan ilk damla sıvıda abdestimiz bozulur ve namazı abdestsiz kılmış oluruz. Resulullah aleyhisselam'ın, "İdrardan sakınınız. Çünkü kabir azâbının çoğu ondandır." buyurmasının sebebi budur. (İbni Mâce, Tâhâret 26; Nesâî, Sehv 88)
 
Bu konuda Efendimizin sahabesine tavsiyesi, 'tuvaletten çıkarken iç çamaşırınızın önüne bir miktar su serpiştirin' demek olmuştur.
Bundan sonra da 40 adım kadar yürüyün ve sonra abdestinizi alıp namazınızı kılın. Bunları yaptıktan sonra gelen vesveselere kulak asmayın, şeytanın tiyatrosudur!
 
Şu bilgi de önemlidir ki, istinca ve istibrada temizlik hep sol el ile yapılmalıdır. Efendimiz aleyhisselam bu konuda,
 
"Hiç biriniz küçük abdest bozarken erkeklik uzvunu kesinlikle sağ eliyle tutmasın, sağ eliyle silinmesin, bir şey içerken kabın içine solumasın!" buyurmuştur. (Buhârî, Vudû 19)