İŞYERİNDE AYAKKABI ÜZERİNE MESHETSEM OLUR MU?

İŞYERİNDE AYAKKABI ÜZERİNE MESHETSEM OLUR MU?
İŞYERİNDE AYAKKABI ÜZERİNE MESHETSEM OLUR MU?

Soru: Esselamu aleykum hocam nasilsin? Çok özledim sizi. Hafta içi hergün bi sohbetini dinlerim Allah senden razi olsun cok ilim ögrendim sayende. Rabbim uzun saglikli hayirli ömürler verir insaallah. Hocam bi sorum olacak... Ben Almanya'da büyük bir firmada çalisiyorum. Öğle namazini isyerinde kilmam gerekiyor. Abdest almak icin herkesin kullandigi cesmelerde abdestimi aliyorum fakat ayagimi yikamaya gelince alel acele yikiyorumki kimse görmesin. Bu durumda ayakkabinin üstünden mest edebilirmiyim?? Simdiden Allah razi olsun güzel hocam. Hayirli aksamlar ve dervislere selam söyle.

Cevap: Ve aleyküm selam,
 
Rabbime hamdolsun iyiceyim. Ayakkabının üzerine meshedilirse abdest kabul olmaz.
Zira ayakları yıkama abdestin dört farzından biridir. Abdestin farzlarından tek birini bile yerine getirmemek, alınan abdesti geçersiz kılmaya yeterlidir.
 
Yalnız şöyle bir kolaylık yapılabilir sizin için.
Ayağınıza mest giyin ve her sabah yeni bir abdest alın. Yatsıya kadarki abdestlerinizde mestin üzerine meshedebilirsiniz. Bir mestin süresi 24 saattir. Sonra sabah namazında tekrar çıkarıp ayakları yıkayarak tam bir abdest alır ve mesti giyip devam edebilirsiniz.