KALICI KAŞ MAKYAJI YAPMAK CAİZ Mİ?

KALICI KAŞ MAKYAJI YAPMAK CAİZ Mİ?

KALICI KAŞ MAKYAJI YAPMAK CAİZ Mİ?

Soru: Esselamu Aleykum hocam. Ben güzellik uzmanı olmak için kursa gitmeyi düşünüyorum. Ve sonra Allah izin verirse güzellik salonu açmak istiyorum. Fakat bazı konularda kafam karışık. Kalıcı makyaj (kaş'a boyayla kontur yapmak) ve lazer epilasyon da bu işin bir parçası dinen caiz midir? Şu an bu konuda içim rahat olmadığı için adım atamıyorum. Diğer yandan da erkeklerin olduğu ortamda çalışmak istemediğim için bu işi yapmak istiyorum. Cevaplarsanız çok sevinirim.

Cevap: Ve aleyküm selam
 
Güzellik salonu açmanızda, şayet kadın erkek karışık olmayacaksa, sadece kadınlara hizmet edecekseniz, kalıcı ve geçici dövme işlemini de yapmayacaksanız bir sakınca yoktur.
 
Kalıcı makyaj ise; sırf güzelliği arttırmak için kaşlar yolunup yerine makyaj yapılacaksa, bu fıtrata müdahale olur ve caiz değildir.
 
Yok eğer kadının kaşlarının bir kısmı dökülmüş ve çirkin görünüyorsa, burada zaruret hasıl olur ve kalıcı makyajı yapmak caiz olur.
 
Lakin burada dikkat edilmesi gereken diğer konu ise, bu makyajın abdest alırken su ile derinin temasını kesmemesi gerekir.
 
Makyaj, deri üzerinde tabaka oluşturursa suyun altına sızmasına engel olur ve bu da abdestleri geçersiz kılar.
 
Lazer epilasyon sorunuzun fetvası aşağıdadır: