'ORUCUNU BOZ, ŞEYH SENİN YERİNE TUTAR' DEDİLER, BEN DE BOZDUM!

'ORUCUNU BOZ, ŞEYH SENİN YERİNE TUTAR' DEDİLER, BEN DE BOZDUM!

'ORUCUNU BOZ, ŞEYH SENİN YERİNE TUTAR' DEDİLER, BEN DE BOZDUM!

Soru: Selamun aleykum hocam. Bi sıkıntım var bir ara bir cemaat mensubuydum ramazan ayında yanlarına gittiğimde calışmadıkları halde oturup sigara içip yiyiyolardı. Ben onların yanında dayanamadım orucumu bozmaya karar verdim ama içimdende sakın bozma diyordum. Halkanın başındaki şahıs bana bozarsan da şeyh senin yerine tutar dedi ben de kandım orucumu bozdum. Şimdi bu bozduğum oruç için 61 gün kaza yapacakmıyım yoksa vebali onların üzerine mi? Hayırlı sahurlar...

Cevap: Ve aleyküm selam. Sübhanallah! Bu ne sapıklık?

Arkanıza bakmadan o cemaatten kaçın; Lut aleyhisselam'ın kavminden kaçtığı gibi kaçın!

Bu cahil sufiler, Resulullah aleyhisselatü vesselam'ın bile yapamadığı bir şeyi şeyhlerine nisbet etmişler. Bir kul, kendisine farz olan bir ibadeti yapmayacak, üstüne ibadeti ortasında bozup büyük haram işleyecek ve başkası da onun yerine o ibadeti tamamlayacak(!)? Bu ne kepazelik?

Eğer şeyh, gerçek bir şeyh olsa idi, bu sahtekar sufilerini tekme tokat dergahtan kovar idi. Vehhabi-Selefiler ve Şii'ler İslam'a ne kadar zarar veriyorsa, bir o kadarını da bu sahte Müslümanlar veriyorlarlar.

Bu öfkeli girişten sonra fetvaya gelelim:

Allah'ın, üzerinize olan oruç emrini, şeytanlaşmış sufilerin telkiniyle siz bozdunuz ve bu işin cezasını ancak siz ödeyerek kurtulabilirsiniz.
60 gün üstüste ceza orucu, bir gün de kaza orucu tutarak borcunuzu kapatacaksınız.
 
Orucunuzu bozdurma günahının bir mislini de, bu işe vesile olan o arkadaşlarınız üzerine almışlar demektir.
 
Zira "...Kim kötü bir işe aracılık ederse, onun da ondan bir payı olur. Allah her şeyin karşılığını vericidir." (Nisa 85)