YILBAŞINDA BANA ŞARAP HEDİYE EDİLDİ BEN DE ALDIM...

YILBAŞINDA BANA ŞARAP HEDİYE EDİLDİ BEN DE ALDIM...

YILBAŞINDA BANA ŞARAP HEDİYE EDİLDİ, BEN DE ALDIM...

Soru: Merhabalar hocam sizi izleyen ve İslam'ı yaşamaya çalışan bir insanım. Ne yazıkki yılbaşında hediye veriliyor. Üniversite sınıfta maalesef ben de katıldım ama pişman oldum sonra gelmedim o gün hediye başka arkadaşa verdim. o da 1 ocaktan önce vermiş başka bir bayan arkadaş bana yılbaşı geçtikten sonra şarap getirdi hediye olarak.Şarap içip içmediğimi sordu ben de içmiyorum dedim ben de şarabı tuvalete döktüm kutuyu da çöpe attım. Tövbe ettim İnşallah bir daha girmeyeceğim bana gelen diğer hediyeleri de başkasına vereceğim. Çok günah ve harama bulaşmışmıyım.
Tövbe,istiğfar ve tövbe i istiğfar duları gönderebilir misiniz? Teşekkür ederim, Allah razı olsun
 
Cevap: Sevgili kardeşim;
 
Hamdolsun imanın var ki, Allah'a olan saygın sebebiyle şarabı dökmüş ve kimseye de hediye etmemişsin.
 
Yalnız burada yaptığın yanlış olan iki şey vardır:
 
1. Yanlış: Yılbaşı için verilen hediyeyi kabul etmeniz caiz değildir. O hediyeyi başka bir fakire vermelidir. Kafirlerin dini bayramlarına hürmet etmek küfürdür. O günlerde hediye kabul etmekte, bayramını ve ritüellerini kabul etmek anlamına gelir ki, kafirlerin bayramlarını kabul etmek İslamiyeti inkar etmek demektir.
 
Konu hakkında İmamı Rabbani (rahmetullahi aleyh) şöyle buyurur:
 
"Cehennemde sonsuz olarak yanmak, küfrün karşılığıdır. Burada denilir ki, bir kimse, îmânı varken, kâfirlerin rüsûm ve âdetlerini yapar, onların ibâdetlerine, âdetlerine, bayramlarına kıymet verirse, âlimlerimiz, bu kimsenin îmânının gideceğini, mürted olacağını bildiriyor."
 
"Bir kimse, Kelime-i tevhîd söyleyip, bunun ma’nâsını kabûl eder, Muhammed “aleyhisselâm”, Allahü teâlânın Peygamberidir, her sözü doğrudur, güzeldir deyip, ona uygun olmıyanlar yanlışdır, fenâdır diye inanırsa ve son nefesinde de öyle ölüp, âhırete bu îmân ile giderse, ve bu kimse, kâfirlere mahsûs olan âdetlere ve bayramlara katılır, kâfirlerin mukaddes bildikleri günlerinde ve gecelerinde, onların yapdıklarını yaparsa Cehenneme girer." (Mektubat)
 
2. Yanlış: Size şarap hediye etmiş! Bu ne cür'et?!
Sizin gibi bir Müslümana şarap hediye edebiliyorsa, İslam'ın ibadetle alakalı emirlerini yaşama konusunda ciddi sıkıntılarınız var demektir. Kendinizi ibadetler konusunda toparlayınız. Hayata getiriliş amacınızı unutmayınız.
Orada yapmanız gereken, o şarabı reddedip müslüman olduğunuzu yüzüne söylemeliydiniz. Ama yapamamışsınız, sağlam bir tövbe edin.
 
Tövbe İstiğfar Duası :
 
“Estağfirullah. Estağfirullah. Estağfirullahe’l-azîm el-kerîm, ellezî lâ ilâhe illâ hüve’l-hayyü’l-kayyûmü ve etûbü ileyhi, tevbete abdin zâlimin li-nefsihî, lâ yemlikü li-nefsihî mevten velâ hayâten velâ nüşûrâ.
Ve es-elühü’t-tevbete ve’l-mağfirete ve’l-hidâyete lenâ, innehû hüve’t-tevvâbü’r-rahîm.”
 
“Ya rabbi! Bu ana gelinceye kadar benim elimden, dilimden, gözümden, kulağımdan ve ayağımdan bilerek veya bilmeyerek meydana gelen bütün günah ve hatalarıma tevbe ettim, pişman oldum. Küfür, şirk, isyan, günah ve kusur her ne türlü hâl vaki oldu ise, cümlesine tevbe ettim, pişmanlık duydum. Bir daha yapmamaya azm ü cezm ü kast ettim.
Sen bu tevbemi kabul eyle. Nefsime uyup, şeytana tabi olup da aynı günah ve kusurları bir daha tekrar etmeme imkan verme, yâ Rabbi. Bir daha iman ve ikrar ediyorum ki, Peygamberlerin evveli Âdem Aleyhisselâm, ahiri ise Hazret-i Muhammed Aleyhisselâm, bu ikisi arasında her ne kadar peygamber gelip geçtiyse, Bunların cümlesine inandım, iman ettim, hepsi de haktır ve gerçektir. Bütün peygamberlere, onlara gönderilmiş olan İlâhi kitaplara ve içindeki emirlere şeksiz ve şüphesiz iman ettim, dilimle ikrar, kalbimle tasdik ediyorum ve yine iman ve ikrar ediyorum ki en son kitap Kur’ân-ı Azimüşşân ve en son Peygamber de Hazret-i Muhammed Aleyhisselâm’dır.”
 
Nasuh Tövbesi: