ZİKİR TALİMİ ÖĞRENMEK İSTEYEN KARDEŞLERE NASIL YOL GÖSTEREBİLİRİZ?

ZİKİR TALİMİ ÖĞRENMEK İSTEYEN KARDEŞLERE NASIL YOL GÖSTEREBİLİRİZ?

ZİKİR TALİMİ ÖĞRENMEK İSTEYEN KARDEŞLERE NASIL YOL GÖSTEREBİLİRİZ?

Soru: Hocam selamün aleyküm. Sosyal medya üzerinden vaazlarınızı izleyen birçok kardeşimiz sayfalardan bize ulaşıp sizden zikir dersi öğrenmek istediklerini yazıyorlar. Bu kardeşlerimize nasıl bir yol gösterebiliriz?

Cevap: Ve aleyküm selam

Allah Teala'ya bir nafile ibadeti yapmayı söz verdiğiniz zaman, o nafile vacip oluyor. Bu hükme göre, her gün Allah'ımızı 1000 kez  zikretmeye söz vermiş olan bir kişi, 24 saat içinde muhakkak o zikri bir kez yapmak zorundadır. Bu bir adak ibadeti gibidir.
 
Kul, kendisine farz edilmiş olan emirlerin dışında her gün hayatının kısa bir zaman dilimini zevklerinden ödün vererek Allah'a adamış oluyor.
Zikir talimi almak isteyen kardeşler en evvel bunu iyi idrak etmek zorundadır.
 
Bu meseleyi iyi kavradıktan sonra;
Allah'a götüren sayısız yollardan bir yol olan bu Halidi - Hâki, Nakşibendi yolundan tarikat dersi almayı talep eden kardeşlerimiz, ilk olarak iki rekat istihare namazı kılmalı ve durumu her şeyden haberdar olan Allah Teala'ya sormalıdırlar.
 
İstihareden sonra gördükleri rüyalarını sizinle paylaşsınlar. Eğer uygun bir rüya görüldü ise, kendilerine ders talimini öğretiriz.
 
Yok eğer maneviyat kanadına uygun değil iseler de, bu defa ilim kanadında kendilerini geliştirebilmeleri için kitap tavsiyeleri veririz.
 
İstihare Namazı:
 
Yatsı namazından sonra, kişi bütün işlerini bitirip uyuyacağı vakit, iki rekat istihare namazı kılmaya niyet eder ve namaza durur.
 
Fatiha'dan sonra ilk rekatta Kafirun, ikinci rekatta İhlas surelerini okur. Bilmiyorsa bildiği sureleri okur ve namazını tamamlar.
 
7 gece üstüste bu namazı kılar. Olumlu ya da olumsuz bir rüya görürse kılmayı bırakabilir.
 
Zikir dersi talimi için istihare duası:
 
"Allah’ım! İhramcızâde İsmail Hakkı Efendiyi kendime mürşidi kamil olarak seçmek istiyorum. "...Allah’a karşı gelmekten sakının ve sadıklarla beraber olun." buyurdun. (Tevbe 119)
Bu sadık kulun vesilesiyle Sana yakın olma isteğim hakkımda hayırlı olan ise, bana rüyamda bir işaret göster.
 
Allah’ım yapmayı düşündüğüm şu işin işlenmesinden yahut terkinden hangisinin hayırlı olduğunu bana ilminle kolaylaştır.
Kudretinle senden güç istiyorum. Senin büyük fazlından ihsan buyurmanı dilerim. Şüphesiz senin her şeye gücün yeter; benim gücüm yetmez. Sen bilirsin, ben bilemem. Sen her şeyi çok iyi bilensin, Allah’ım. Eğer bu işi dinim, yaşayışım ve işimin sonucu veya dünya veya ahiretimin sonucu bakımından benim için hayırlı olduğunu bilirsen o işi bana takdir et, kolaylaştır ve onu bana mübarek kıl. Eğer bu işi; dinim, yaşayışım ve işimin sonucu veya dünya veya ahiretimin sonucu bakımından benim için şer olarak bilirsen, onu benden, beni de ondan uzak eyle. Nerede olursa olsun benim için hayır olanı takdir et. Sonra da beni bu hayırla hoşnut buyur.”
 

BİR BAŞKASI İÇİN İSTİHAREYE YATILABİLİR Mİ?

KENDİMİZ İÇİN İSTİHAREYE YATAMAZ MIYIZ?

İSTİHARE NAMAZI NASIL KILINIR?

 
İlgili sohbet: