ZİNA YAPMADIM, BANA ZİNA YAPMAMIŞ BİR EŞ NASİB OLUR MU?

ZİNA YAPMADIM, BANA ZİNA YAPMAMIŞ BİR EŞ NASİB OLUR MU?
ZİNA YAPMADIM, BANA ZİNA YAPMAMIŞ BİR EŞ NASİB OLUR MU?
 
Soru: Hocam Selamün Aleyküm. Benim bir kuzenim var. Bu, zamanında zinaya yaklaşmış. Yani tam zina yapmamış ama yaklaşmış. Sonradan tövbe etmiş ve çok pişman olmuş hocam. Şimdi içini kemiren bir soru var.
"İlerde evleneceğim eşim de böyle bişey yapmış olur mu? Yoksa benim bu pişman olduğum tövbe ettiğim günahıma rağmen bana tertemiz bir eş mi nasip olur?" Sizin görüşünüz nedir hocam? Selam ve dua ile. Allah sizden razı olsun.

Cevap: Ve aleykum selam

Allah Teala, Kitabı Kur'an'da, 'zina yapmayın' demiyor, 'zinaya yaklaşmayın' buyuruyor. Bu kardeşimiz de tuzağa düşmüş ve yakınlaşmış, ancak hamd olsun Allah'a ki, o en büyük günahların başındaki bu rezil fiile bulaşmamış.
 
Bundan sonra kalan hayatında kendisine cinselliği hatırlatan bütün arkadaşlarından uzak kalmalı ve kendisini evleneceği helaline hazırlamalıdır. Eğer birilerinin namusuna göz dikerse, başkalarının da kendi namusuna göz dikeceğini unutmamalıdır.
Evleneceği bayanın zinaya bulaşmamış ve temiz bir hanım olmasını istiyor ise, önce kendisi temiz kalmalıdır.
 
Evleneceğin kızın temiz olmasını istiyorsan, sen de temiz kalmalısın!
Namus, sadece kadın için geçerli olan bir kavram değil.
 
"...Temiz kadınlar temiz erkeklere, temiz erkekler de temiz kadınlara yaraşır..." hükmü, dengeyi isteyenin dengeli olması gerektiğini beyan ediyor. (Nur 26)