AHİRETTE SEVAP VE GÜNAH AYNI GELİRSE NE OLUR?

AHİRETTE SEVAP VE GÜNAH AYNI GELİRSE NE OLUR?
AHİRETTE SEVAP VE GÜNAH AYNI GELİRSE NE OLUR?

Soru: Selamun aleykum hocam. Kıyamet gününde insanın sevabı günahı ile aynı gelebilir mi? Gelirse insan cennetlik midir yoksa cehennemlik mi?

Cevap: Ve aleykum selam

Mü'minin başına kabirde, mahşerde, tartıda ve sıratta gelecek olan her sıkıntı, günahlarının bir kısmının silinmesine vesile olur.
Allah, kuluna buralarda vereceği sıkıntılarla, sevaplarının günahlarını geçmesini sağlar.
 
Bazen de ibret olsun diye eşit bırakır. Böyle bir eşitlik durumunda Peygamberin şefaati, alimleri, velilerin, hafızların ve salihlerin şefaatine izin verirse, sevabı günahından üstün gelir ve direk cennete gider.
 
"Rahmetim, gazabımı aştı." kudsi hadisine göre O Allah, günahkar müslümanları cennete göndermek için bahaneler bulur.
 
İmam-ı Rabbani hazretleri buyuruyor ki:
"Kâfirlere Allahü teâlânın zatı [kendisi] düşmandır. Bütün putlar ve bunlara tapanlar, Allahü teâlânın zatının düşmanlarıdır. Cehennemde sonsuz azap, bu küfrün cezasıdır. Günahlar böyle değildir. Bunlara, Allahü teâlânın düşmanlığı, zatından değil sıfatlarındandır. Günahkârlara gazap etmesi, zatıyla değil gazap sıfatıyladır. Bunlara azap etmesi hep sıfatları ve fiilleriyledir. Günahkârlar, bunun için Cehennemde sonsuz kalmayacaktır. Allahü teâlânın kâfirlere düşmanlığı zatından olduğu için, ahirette rahmet sıfatı, zatın düşmanlığını ortadan kaldıramaz. Zatın düşmanlığı, sıfatın acımasından daha kuvvetlidir. Sıfatla yapılan şey, zatın yaptığını değiştiremez.
 
Hadis-i kudside buyuruldu ki:
"Sabekat rahmeti alâ gadabî = Rahmetim gazabımı aştı." (Deylemi)