EVLENECEĞİM KIZA GÜNAHLARIMI ANLATMALI MIYIM? - SAKAL

EVLENECEĞİM KIZA GÜNAHLARIMI ANLATMALI MIYIM? - SAKAL
EVLENECEĞİM KIZA GÜNAHLARIMI ANLATMALI MIYIM? - SAKAL
 
Soru:
Hocam Öncelikle Selamın Aleyküm. Allah sizden razı olsun. Size iki sorum olacak.
1) Şu an 22 yaşındayım. Allah kabul ederse 3-4 senedir Allah yolunda ilerlemeye çalışıyorum. Önceden bazı hatalarım oldu. Zinaya düşmedim ama zinaya giden yollara düştüm. Allah affetsin. Tevbe ettim bıraktım. Bir daha bu yaşıma kadar hiç bulaşmadım. Sorum şu, Evlilik yaşım geldi, ailem kız bakıyor ve temiz biri olacak diye söylüyorum. Peki evleneceğim kişi bana geçmişimi sorarsa ona nasıl anlatmalıyım ? Nasıl İzah etmeliyim?
2) Diğer bir sorum ise Sakal konusunda;
Sakal bırakmak istiyorum ama çevrem, arkadaşlarım hep saçmalama kaç yaşındasın daha sen onu kaldıramazsın. Hatalar yapar islamı Kötülersin. Şu sakallıya bak ne yapıyo derler deyip korkuttular. Sizce ne yapmam gerek. Gencim, bazı hatalarım ister istemez oluyor, bunlara takılmayıp sakal bırakmalı mıyım? Şu an hiç sakalımı kazımadım ama sünnet derecesinde uzatmadım da. Sizden Allah razı olsun. Hayırlı günler.
 
Cevap:
Aleyküm selam ve rahmetullah
 
1) İslamda günahı açıklamak, ikinci bir günahtır ve caiz değildir. İşlenen günahın diğer insanlar tarafından bilinmesi, günahı teşvik anlamına gelir ki buna 'fısk' denir.
Bu konuda, Allah'ın Peygamberi şöyle buyurur (Övgüler ve selam üstüne olsun!);
 
“Günahı açıktan işlemekten sıkılmayanlar hariç bütün ümmetim bağışlanmıştır. Geceleyin bir günah işleyip, Allah da yaptığı bu günahı örtmüşken sabahleyin kalkıp, ‘Akşam şöyle şöyle yaptım’ diyen kişi, açıkça günah işlemekten sıkılmayan kimselerdendir. Rabbi geceleyin suçunu örtmüşken, sabahleyin kalkıp Allah’ın örttüğü bu örtüyü kaldırıyor.” (Riyâzu’s-Sâlihîn, 24; Câmiü’s-Sağîr, 3000)
 
Bu zamana kadar ırzınızı koruyabilmeniz çok önemli bir meseledir, Allah bozmasın!
Eş adayınıza, yönelişten evvelki yaşamınızda nefsinize uyduğunuzu, şeytan tarafından aldatıldığınızı söyleyebilir, genel ifadelerle günahkar olduğunuzu açıklayabilir, ancak günahların detayını veremezsiniz.
Bunların peşinden, büyük günahları işlemediğinizi ve zinadan korunduğunuzu beyan ederek, aradığınız bayanın da zina yapmamış bir bayan olduğunu beyan eder ve denklik istediğinizi söylersiniz.
 
* Evleneceğin kızın temiz olmasını istiyorsan, sen de temiz kalmalısın!
Namus, sadece kadın için geçerli olan bir kavram değil.
"...Temiz kadınlar temiz erkeklere, temiz erkekler de temiz kadınlara yaraşır..." hükmü, dengeyi isteyenin dengeli olması gerektiğini beyan ediyor. (Nur 26)
 
2) Sakalı kaldıramamak diye bir şey yoktur. Bu tıpkı, 'Haccı bu genç yaşta kaldıramazsın, tutamazsın!' sözü gibi bir hurâfedir. 'Hata yapar, İslamı kötülersin!' sözü, ayrı bir hezeyandır. Bir hacının ya da bir sakallının yaptığı hatalar İslama mâledilemez, o şahsa mâledilir. Kaldı ki, hata yapmayan zaten insan olamaz!
 
Dini meselelerde etrafınızın ne dediğine itibar etmeyin! Allah ve Resulü o konuda ne buyurmuş ona bakın.
Dine uyduğunuz için sizi eleştirenlere sorun; 'Öldüğümde kabrime benimle girer misin? Hesabımı verirken bana yardım eder misin?'
İrkilerek konuyu değiştirecek ve sizi yanlız bırakacaktır. Daha dünyadayken seni yalnız bırakan arkadaşın, kabirde ve mizanda yanına gelir mi?
 
Konunun fıkhi boyutuna gelince;
Sakalı traş etmek 4 mezhepte caiz değildir. Alimlerimiz, konuyla alakalı olarak delil sadedinde, aşağıdaki hadisleri kaynak almışlardır;
 
“Resulullah (aleyhisselam) bıyığını kısaltırdı. Halil-ür Rahman İbrahim'de böyle yapardı.” (Tirmizi)
 
"Biz bıyıkları kısaltmak ve sakalı bırakmakla emr olunduk." (Tirmizi)
 
"Müşriklere muhalefet edin; bıyıkları kısaltın, sakalı uzatın." (Müslim)
 
Sakalda sünnet olan miktar bir tutamdır. Bir tutamdan aşağısına sünnet demek bid'at olur. Bu sebeple, bir tutam-kabza sünnetini yerine getiremeyen genç kardeşlerimize, sakalı kazıma günahına girmemeleri için, en azından bir makina ile 2-3 numara kısaltmalarını ama kazımamalarını tavsiye ediyorum. Unutma ki, müslüman kadında başörtüsü ne kadar önemliyse, müslüman erkekte de sakal o kadar önemlidir. Sakal, tıpkı başörtüsü gibi, İslamın bir şiarıdır...
Fî emanillah