HOPERLÖRDEN EZAN OKUNMASI BİDAT MİDİR?

HOPERLÖRDEN EZAN OKUNMASI BİDAT MİDİR?

HOPERLÖRDEN EZAN OKUNMASI BİD'AT MİDİR?

Soru: Selamün Aleyküm hocam. Biz Almanyada ikamet etmekteyiz sizi internet üzerinden takip ediyorum ve kıymetli bilgilerinizden faydalanıyorum. Allah c.c sizden razı olsun. Size sormak isteğim konu şu biz burda maalesefki camilerde okunan ezan sesine hasretiz minare olsa dahi dışarıya okumak yasak. Bende eve ezan saati aldım vakit namazı girince evin içinde okunuyor duasıni yapıyor bizde beraber dua ediyoruz. Bazı hocalardan ezanın hoperlörden okunmasının bidat olduğunu hoperlörle namaz kılınmayacağını söylüyorlar bizim buradaki camimizdede namaz öyle kılınıyor. Birde namazlarımızi temkinliye göremi diyanete göremi kılacaz bu konularda bizi aydınlatırsanız çok memnun oluruz. Siz ehli sünnet bir hoca olduğunuz için size sormayı uygun gördüm. Rabbim yar ve yardımcınız olsun.

Cevap: Ve aleyküm selam
 
1. Hoperlörden ezan okumak bid'at değildir. Minarelerden gelen ezan sesi bid'at değildir.
 
Müslümanların sayısı, İslam'ın ilk yıllarındaki kadar az olmadığı ve çok geniş alanlara yayıldıkları için, ezanı işittirebilmek, ancak hoperlör gibi kuvvetli aletlerle mümkündür ve bu mikrofon ve hoperlörü kullanmak caizdir.
 
2. Dünyanın neresinde olursanız olun, itibar edilebilecek en iyi takvim, devletimizin bütün teknik imkanlarından faydalanarak hesaplamalar yapan Diyanet İşleri takvimidir.