Peygamber de Hüküm Koyar Demeniz Şirk Değil mi?

Peygamber de Hüküm Koyar Demeniz Şirk Değil mi?

Peygamber de Hüküm Koyar Demeniz Şirk Değil mi?

Mealist: Hüküm ancak Allah'ındır ayeti varken, nasıl olur da Peygamberin de hüküm koyabileceğini söyleyebilirsiniz? Bu İsa'nın tanrı olduğunu söylemek gibi bir şey değil mi?
 
Hoca: Dördüncü halifemiz Hazreti Ali'yi sırtından bıçaklayan Haricî de, vurduğu her bıçak darbesinde bu ayeti okuyarak, imam Ali'ye Kur'an'ı öğretiyordu(!) (Allah halifemizden razı olsun)
 
Mahkemeye gittiğinizde, bir hakim, bi konuda hüküm verdiğinde, bu, o hakimin bir tanrı olduğu anlamına gelmez!
Mahkemedeki hakimin bir konuda verdiği hüküm, esasında devletin o konudaki hükmünü yansıtır…
 
Bir başka açıdan sorunuza şöyle mukabele edeyim:
 
Peygamberimiz aleyhissalâtü vesselam, Allah'ın hükmü dışında bir hüküm mü vermiştir? Eğer vermiş ise(!), Allah, Peygamberini neden helak etmemiştir?
 
Yoksa şu ayetlerde geçen ilahi tehdit boşuna mıdır?
 
"Eğer (Peygamber), bize isnat ederek bazı sözler uydurmuş olsaydı, mutlaka onu kudretimizle yakalardık. Sonra da onun şah damarını mutlaka keserdik. Hiçbiriniz de bu cezayı engelleyip ondan savamazdı." (Hakka 44-47)
 
Diğer taraftan, şu ayetlerde bahsi geçen hüküm verici olan kişi siz misiniz, yoksa Peygamberimiz mi?:
 
“Hayır, Rabbın hakkı için onlar, aralarında çıkan çekişmeli işlerde SENİ HAKEM YAPIP, sonra da SENİN VERDİĞİN HÜKME KARŞI içlerinde bir burukluk duymadan, tam anlamıyla teslim olmadıkça iman etmiş olamazlar!” (Nisa 65)
 
“Allah ve RESÛLÜ BİR İŞTE HÜKÜM VERDİĞİ ZAMAN, artık inanmış bir kadın ve erkeğe, o işi kendi isteklerine göre seçme hakkı yoktur. Kim Allah’a ve Rasulüne karşı gelirse apaçık bir sapıklığa düşmüş olur.” (Ahzab 36)  
 
"(Ey Muhammed!) Biz sana Kitab’ı hak olarak indirdik ki, insanlar arasında Allah’ın sana öğrettikleri ile HÜKÜM VERESİN... (Nisâ 105)
 
“Aralarında HÜKMETMESİ İÇİN Allah’a (Kur'an) VE RESÛLÜNE (Sünnet) çağrıldıkları zaman, inananların sözü ancak; 'işittik ve itaat ettik' demeleridir. Ve işte kurtuluşa erenler de onlardır.” (Nur 51)  
 
“Herhangi bir şeyde anlaşmazlığa düşerseniz, eğer gerçekten Allah’a ve ahiret gününe iman ediyorsanız, onu Allah’a VE RESÛLÜNE GÖTÜRÜN. İşte bu, daha iyi ve sonuç bakımından daha güzeldir.” (Nisa 59)
 
Allah Teala, Kur’an’da size, “Peygamberime gidin” diyor; siz ise, 'Hayır, biz onu muhatab almayız! Direk Allah ile görüşürüz(!)' diyorsunuz!
 
Bir gün kafanıza gökten bir yıldırım çarparsa, sakın ola kendinizden başkasını suçlamayın, uyarıyorum!
 
"Kitap ehli, senden kendilerine gökten bir kitap indirmeni istiyorlar. (Buna şaşma!) Musa’dan, bundan daha büyüğünü istemişler ve “ALLAH'I BİZE AÇIKÇA GÖSTER” demişlerdi. Böylece ZULÜMLERİ SEBEBİYLE ONLARI YILDIRIM ÇARPTI. Sonra kendilerine apaçık deliller gelmesinin ardından, (tuttular) buzağıyı tanrı edindiler... (Nisâ 153)      

İlgili Video: