ŞAFİİ MEZHEBİNDEN HANEFİ MEZHEBİNE GEÇEBİLİR MİYİM?

ŞAFİİ MEZHEBİNDEN HANEFİ MEZHEBİNE GEÇEBİLİR MİYİM?

ŞAFİİ MEZHEBİNDEN HANEFİ MEZHEBİNE GEÇEBİLİR MİYİM?

Soru: Selamu aleyküm hocam. Biz Şafi mezhebindeyiz ailece ama kursta okuduğum için bi 4 yıl falan bulunduğum kursta Hanifi mezhebinden. Ben de bu 4 yıl içinde hem bu kurslarda okudum hem de rabıta aldım. Hocam ben şimdi Hanifi mezhebinden mi oluyorum yoksa Şafi mi?

Cevap: Ve aleykum selam

Her iki fıkhi mezhepte Ehli Sünnet olan hak mezheplerdendir.

Dört yıllık zaman dilimi içinde ibadetlerinde Hanefi mezhebinin muamelatını öğrendiysen ve bu sana daha kolay geliyorsa ve etrafında fetva sorabileceğin insanların çoğunluğu Hanefi mezhebinden ise, bundan sonraki hayatında Hanefi mezhebine tâbi olmaya niyet et ve fıkhi hükümleri bu mezhebe göre öğren ve yap.

Yok eğer diğer müctehid olan İmam Şâfi'nin fıkhını daha iyi biliyorsan ve bulunacağın yerde sorabileceğin Şâfi imamları da var ise, bulunduğun mezhepte devam et.

Her ikisi de doğru yoldur ve her ikisi de Kur'ân'ın Peygamberine ve sahabelere tâbîdirler... (Allah'ın selamı öncülerin üstüne olsun!)

"Ey iman edenler! Allah’a itaat edin. Peygamber’e itaat edin ve sizden olan ulu’l-emre (alimlere) de. Herhangi bir hususta anlaşmazlığa düştüğünüz takdirde, Allah’a ve ahiret gününe gerçekten inanıyorsanız, onu Allah ve Resûlüne arz edin. Bu, daha iyidir, sonuç bakımından da daha güzeldir." (Nisâ 59)