Allah Korkusu Gerekli mi? Korkmak Zorunda mıyım?

Allah Korkusu Gerekli mi? Korkmak Zorunda mıyım?

Allah Korkusu Gerekli mi? Korkmak Zorunda mıyım?

Bir öğrenci için sınıfta kalma korkusu gerekli mi?
Başarı için sınıfta kalmaktan korkmalı talebe. Allah korkusu bundan daha gerekli bir his. Sonsuz yaşam mevzû bahis.
 
Bir işçi için, işten atılma korkusu gerekli mi?
Çalışan, özverili olmazsa ve kendi işi gibi çalışmazsa kovulur. Korku, istikrar getirir!
 
Bir futbolcu için yedek kalma korkusu gerekli mi?
Yedek kalma devam ederse, kadro dışına dönüşür. Primler kesilir. Sonraki yıl da transfer ücreti düşer ve daha zayıf bir takıma satılır. Korku, disiplin getirir!
 
5-6 yaşlarındayken annemin bizi korkutma yöntemini hatırlıyorum. Ne zaman bir vazoya ya da bir tabağa doğru elimi uzatsam, elindeki küçük iğneyi hafifçe elime dokundurur ve 'cız oğlum!' derdi. Anlardım ki o kötü bişey, ona dokunmamam lazım, çünkü acı veriyor.
 
Ne zaman bir yere misafirliğe gitsek, koşturan çocuklar bişeyler kırsa, anneciğim kendinden emin bi şekilde, 'benimkiler değildir!' derdi. Bardağı, tabağı hep diğer çocuklar kırardı. Çünkü biz elimizi yakan cızlardan korkardık.
 
Yaratıcımız, Kitâbında bizi üç ismi ile korkuttu:
 
Semi' der kendisine.
Her an dinlendiğini bil ki, ağzından çıkacak kelimeleri beş kere düşün, sonra söyle. Cep telefonunun dinlendiğini bilen adam, kelimelerini nasıl dikkatle seçerek konuşur? Her an Allah tarafından dinlenildiğinden gafil olan adam ise, selam verir gibi küfrediyor herkese.
 
Basîr der kendisine.
Herşeyi gören ismini kullanır ki, daima izlendiğini bilesin ve korkasın! Düşün ki, 24 saat bir kamera tarafından izleniyorsun. Hallerine ve tavırlarına bir çekidüzen vermez misin? Her saniyesinin Allah tarafından izlendiğini ve kaydedildiğini bilen insanlar, hiç sıkılmadan namaz saatlerini atlatıyor, mesaî saatlerini atlatır gibi.
 
Âlim der kendisine.
Korkasın ve kimse hakkında fesat düşünmeyesin diye. Kendine gelmemiş olan bir nimeti başkasında görünce, onun hakkında tuzaklar fikretmeyesin diye. “...İçinizdekini gizleseniz de, açığa vursanız da Allah onu bilir..." (Âl-i İmrân 29)
 
Bizi bu isimleriyle korkutan Allah, elçisini de boş geçmedi!
 
"Ey örtüsüne bürünen (Peygamber), Kalk ve korkut!" (Müddessir 1-2)    

İlgili Video: